Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego

Bóle brzucha, wzdęcia, biegunka czy uczucie nadmiernego ucisku to objawy, których każdy z nas wielokrotnie doświadczył. Jednak gdy pojawiają się nadmiernie często, sygnalizują zaburzenia perystaltyki jelit. Szacuje się, że w krajach wysoko rozwiniętych nawet 20% populacji cierpi na zespół jelita drażliwego.

Objawy choroby – jak je rozpoznać

Zespół jelita drażliwego objawia się bólem brzucha o różnym natężeniu umiejscowionym najczęściej w podbrzuszu i lewym dolnym kwadrancie brzucha. Wielu pacjentów cierpi na powracające biegunki lub zaparcia. Wypróżnienie wiąże się wtedy z bólem, a w stolcu może pojawić się domieszka śluzu. Chorzy skarżą się także na wzdęcia brzucha mimo wydzielania niewielkiej ilości gazów. Do innych objawów należą zaburzenia snu, bóle głowy czy zespół przewlekłego zmęczenia.

Profilaktyka i leczenie

Wierzymy, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego podkreślamy kluczową rolę prawidłowej diety. Codzienne spożywanie produktów bogatych w błonnik (otręby, płatki owsiane) oraz owoców i warzyw sprzyja zwiększeniu miękkości stolca i ułatwieniu jego wydalania. Należy unikać pokarmów bogatych w węglowodany  ulegające fermentacji w przewodzie pokarmowym – między innymi białego cukru, laktozy, fasoli, brukselki. Niesamowicie ważne jest regularne picie wody w ciągu dnia. Woda pomaga oczyścić organizm z toksyn i jest niezbędna w procesie przemiany materii. Osoby, które mało piją, cierpią na regularne zaparcia. Do wody warto dodać saszetkę Coral Mine. Koralowa woda pomoże obniżyć poziom cholesterolu, dostarczy codziennej porcji wapnia oraz magnezu i pomoże uregulować metabolizm.

Zespół jelita drażliwego jest trudny do rozpoznania. Lekarz może postawić diagnozę dopiero po pół roku od wystąpienia pierwszych objawów u pacjenta. A oznaki choroby muszą pojawiać się przynajmniej raz w tygodniu przez kolejne trzy miesiące. Najczęściej na początku lekarz zaleca przejście na dietę lekkostrawną ułożoną przez profesjonalnego dietetyka. Jeśli objawy nasiliły się w związku z długotrwałym stresem lub traumą emocjonalną, pacjentowi rekomendowana jest także psychoterapia. Jeśli mimo zastosowania zaleceń objawy nie ustępują, lekarz zleca farmakoterapię obejmującą leki rozkurczowe i ułatwiające wypróżnianie.

Pamiętaj, aby obserwować swoje ciało i monitorować niepojące objawy. Częste bóle brzucha, wymioty, czy nagła utrata wagi mogą być sygnałem poważnej choroby. W takim wypadku nie czekaj, zgłoś się do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *