Zdrowe nawyki na każdy dzień

Zdrowe nawyki na każdy dzień

Zazwyczaj składamy sobie wielkie obietnice – schudnę, przebiegnę półmaraton, nauczę się zdrowo gotować, opanuję kung-fu. Po zaledwie kilku dniach większość z nich ulatnia się i pozostaje z nich tylko lekki wstyd, że znowu się nie udało. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ nad wyrobieniem nawyków trzeba pracować długo i małymi krokami. Zamiast 10 wielkich rzeczy – 1 mniejsza, ale regularna. Gotowi?

Wartościowe nawyki i jak je rozpocząć

Nawyk to czynność powtarzalna, półautomatyczna, która nie męczy naszego świadomego mózgu. Pomaga nam działać codziennie, także wtedy, gdy nie mamy motywacji i nie wiemy, co ze sobą zrobić.  Niestety, oprócz dobrych przyzwyczajeń, mamy też wiele zgubnych, których nie zawsze jesteśmy świadomi.

Wyrabianie nawyków opiera się na dyscyplinie i regularności. Na początku wybierz jeden lub dwa małe nawyki, które będziesz praktykować przez miesiąc każdego dnia. Zapisz je w kalendarzu, w telefonie, na karteczkach-przypominajkach tak, aby na pewno nie zrezygnować z nich po dwóch dniach. Zapisuj też pozytywne zmiany, które  zauważysz – będą Cię motywować do działania.I nie musisz czekać na specjalny termin – możesz zacząć w każdej chwili.

Jakie nawyki warto wprowadzić do codziennego planu dnia?

Najprostszym działaniem, które nie wymaga niemal żadnego wysiłku, jest wypicie szklanki wody co rano. Możesz wybrać, czy wolisz ciepłą wodę z dodatkiem cytryny, imbiru lub miodu, czy sięgniesz raczej po chłodną wodę z dodatkiem preparatu Coral Mine, który wzbogaci ją w magnez i wapń, a dodatkowo oczyści. Prawda, że proste? Zajmie Ci to zaledwie chwilę, ale dzięki temu Twój organizm łatwiej pozbędzie się toksyn.

Drugi nawyk wymaga więcej pracy, ale pobudzi Twoje podniebienie i kreatywność. Zdrowe koktajle z warzyw i świeżo wyciskane owocowe soki to wspaniały sposób na dostarczenie sobie ogromnej dawki witamin. Możliwości pysznych połączeń są właściwie nieskończone i od Ciebie zależy, które smaki wybierzesz. To także sposób na oswojenie i zaprzyjaźnienie się z warzywami, które źle się kojarzą – szpinakiem, brukselką czy jarmużem. A ile przy tym zabawy!

Trzecia propozycja wywoła u Ciebie zapewne ciężkie westchnienie – tak, znowu o codziennym ruchu. Nie musisz biegać, jeśli tego nie lubisz. Nie musisz iść na siłownię, jeśli czujesz zakłopotanie, ćwicząc z innymi. Ale poszukaj aktywności, która sprawi Ci przyjemność i wzmocni Twoje ciało. Możliwości jest wiele – zwykły spacer, nordic walking, wycieczki rowerowe, ćwiczenia fitness. Dzięki nim wzmocnisz swoje mięśnie i kości, dostarczysz sobie endorfin i opóźnisz procesy starzenia. Nie odkładaj decyzji na jutro – wstań z kanapy i wypróbuj ruch!

Wszystkie dobre zmiany mają początek w pozytywnym myśleniu. To nie wyścig, nie musisz niczego udowadniać nikomu poza sobą. Jeśli zapomnisz o jakimś zadaniu, nie dręcz się. Po prostu ustaw sobie przypomnienie na kolejny dzień i działaj dalej. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *