Zdrowe jelita – co jeść i jak o nie zadbać?

Zdrowe jelita – co jeść i jak o nie zadbać?

Jelita to organ, o którym myślimy wyjątkowo rzadko. Ot, są, bo są, wchłaniają i transportują nasze pożywienie, czasem przypomną o sobie jakimś zaparciem  i to wszystko. Tymczasem nieprawidłowa praca jelit skutkuje częstymi biegunkami, obniżoną odpornością, chorobami skórnymi, spadkiem nastroju, a także przemęczeniem. Zaś rak jelita grubego to trzeci najczęściej występujący na świecie nowotwór, który znacznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Jak właściwie zadbać o jelita?

Nawodnienie i oczyszczenie

W jelicie grubym powstaje wiele szkodliwych substancji, między innymi amoniak i siarkowodór. Jeśli są regularnie wydalane, nie mają wpływu na organizm człowieka. Natomiast zbyt długo magazynowane mogą przenikać poprzez błonę śluzową do krwi i zaburzać pracę innych narządów. Dlatego bardzo ważne jest dostarczanie dwóch litrów płynów dziennie – w postaci wody, kefirów, zup, soków. Co ważne, nie wliczamy do dziennego spożycia kawy, herbaty oraz alkoholu, ponieważ działają wysuszająco. Dobrze nawodnione jelita łatwiej usuwają masę kałową, dzięki czemu można uniknąć uciążliwych zaparć.

Warto dostarczać jelitom codziennej dawki błonnika pokarmowego, który pobudza wydzielanie śliny, poprawia perystaltykę jelit oraz zmniejsza uczucie głodu. Produkty bogate w błonnik są szybciej trawione i wydalane. Zaprzyjaźnij się także z kiszonkami. W procesie fermentacji powstają bakterie probiotyczne i bakterie kwasu mlekowego, które wspierają funkcje obronne organizmu i regulują populację bakterii chorobotwórczych (szczególnie dużo powstaje ich w jelicie gruby na skutek procesów gnilnych).

Do codziennej diety wprowadź preparat BP Phyto Control. Zawarty w nim owoc głogu wspiera prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego oraz trawienie. Związki flawonoidowe zawarte w głogu działają rozkurczowo na mięśnie jelit i naczyń krwionośnych. Głóg wykazuje też działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne – zwalcza zwłaszcza gronkowce i paciorkowce.

Aktywność fizyczna i głęboki sen

Regularny wysiłek fizyczny pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu całego ciała. Jelita lubią ruch, ponieważ przekłada się on na lepszą perystaltykę. Wskazana dawka to 40 minut ruchu trzy razy w tygodniu. Aktywność fizyczna pomaga także rozładować napięcie i zmniejszyć stres – czynniki, które również negatywnie wpływają na pracę jelit. Warto także zadbać o właściwy wypoczynek. Niedobór snu wywołuje zmiany w mikrobiomie jelit, a  także sprzyja niezdrowemu odżywianiu. Wymęczony zarwanymi nocami człowiek je o nieregularnych porach oraz podjada między posiłkami.

Właściwa dieta i ruch to pierwszy krok do zdrowych jelit. Wypracowanie dobrych nawyków żywieniowych może potrwać kilka miesięcy, z pewnością jednak pozytywne zmiany będą trwałe i szybko zauważalne. A efekt będzie jeszcze lepszy, jeśli diecie towarzyszyć będzie rezygnacja z nadmiernego spożycia alkoholu oraz rzucenie palenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *