Wrastające włoski – jak z nim walczyć

Wrastające włoski – jak z nim walczyć

Wrastające włoski to uciążliwy problem dotykający większości dorosłych kobiet. Pojawiają się po goleniu i depilacji w różnych obszarach ciała – na nogach, w okolicach intymnych, czy pod pachami. Objawiają się bólem, swędzeniem i stanem zapalnym w postaci nieestetycznych krostek. Rozwijający się stan zapalny, może skutkować pojawieniem się opuchlizny i ropnej wydzieliny, a po wygojeniu także blizny. Jak walczyć z wrastającymi włoskami?

Przyczyny wrastania włosów

Wrastające włoski mogą pojawiać się w wyniku osłabienia – są zbyt słabe, aby przedostać się przez powierzchnię skóry, a sama skóra jest zbyt gruba. Może to być sygnałem, że zbyt rzadko wykonujesz peeling całego ciała. Zdarza się, że same włosy rosną w odpowiednią stronę, ale pod niewłaściwym kątem. Proces wzrostu włosa może zostać również zakłócony, rośnie on wtedy w dół zamiast w górę, czyli przeciwnie do ujścia mieszka włosowego. Wrastające włoski pojawiają się niezależnie od wybranej metody golenia – zarówno u użytkowniczek depilatorów, jak i u pań sięgających po plastry z woskiem, czy maszynki jednorazowe.

Sposoby na wrastające włoski

Jak przy każdym problemie, najlepiej jest zapobiegać, zanim zdąży się pojawić. Upewnij się, że wykonujesz depilację we właściwy sposób. Należy golić nogi w kierunku wzrostu włosów, to znaczy prowadzić maszynkę od kolana w kierunku stopy. Jeśli korzystasz z maszynek wielorazowych, pamiętaj, aby dokładnie je oczyścić i umyć po użyciu i przed każdym kolejnym. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko zakażenia bakteryjnego. Nigdy nie stosuj golenia na sucho. Sięgnij po piankę do golenia, która zmiękczy włoski i zapobiegnie podrażnieniom. Wybierz też ostrą, dobrej jakości maszynkę. Dermatolodzy odradzają stosowanie elektrycznych depilatorów – osoby je stosujące najczęściej skarżą się na problem wrastających włosków.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania wrastaniu włosków jest złuszczanie. Wykonuj dokładny peeling całego ciała co najmniej raz w tygodniu. Peeling możesz wykonać samodzielnie, używając cukru, miodu, czy kawy. Jeśli masz wrażliwą skórę, wybierz peelingi enzymatyczne, które nie wymagają pocierania. Gdy już wykonasz peeling i depilację, nie zapominaj też o właściwym nawilżeniu skóry. Każdego dnia rozpieszczaj swoją skórę, nakładając balsam NutraFirm Body Firming Lotion. Preparat skutecznie nawilża, odżywia i wygładza skórę oraz zapobiega powstawaniu cellulitu. Pamiętaj, że nawilżanie to również działanie od wewnątrz. Codziennie wypijaj przynajmniej 1,5 litra wody.

Niezależnie od wybranego sposobu depilacji, wrastające włoski mogą pojawić się u każdego. Dzięki właściwej higienie, peelingom i nawilżaniu możesz znacząco zredukować ten problem. Dbaj o to, aby nie doprowadzić do powstania stanu zapalnego, a jeśli dolegliwości nie ustępują, skonsultuj się z lekarzem dermatologiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *