Właściwości i rola kwasu foliowego

Właściwości i rola kwasu foliowego

Kwas foliowy to związek znany pod wieloma nazwami jako witamina B9, witamina B11 lub folacyna. Niezależnie od nazwy – jest on niezbędny do prawidłowej pracy organizmu, nie tylko u kobiet w ciąży, a niemal każdy cierpi na niedobór tej witaminy. Dlaczego kwas foliowy jest tak ważny?

Czym jest kwas foliowy i jak wykorzystuje go organizm człowieka?

Kwas foliowy występuje w tkankach wielu roślin i zwierząt. W latach czterdziestych został wyodrębniony po raz pierwszy z liści szpinaku, a jego nazwa pochodzi od słowa folium, czyli właśnie liść. Kwas foliowy jest jasnożółtą witaminą rozpuszczalną w wodzie w żywności występującą w formie folianów.

Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz do rozwoju wszystkich komórek ustrojowych. Jedna z jego najważniejszych ról jest przekształcanie aminokwasów, homocysteiny w metioninę, w wyniku powstają ważne neurostymulatory, czyli serotonina i noradrenalina.

Ponadto, kwas foliowy bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych, czyli materiału genetycznego komórek oraz w tworzeniu czerwonych krwinek. W układzie pokarmowym wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wątroby, jelit i żołądka. Szczególnie ważny jest w okresie płodowym – kwas foliowy to podstawowy składnik w profilaktyce wad cewy nerwowej u płodu (takich jak bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa, przepuklina oponowo-rdzeniowa). Pomaga też zapobiec powstawaniu anemii i przyszłych matek.

Jak zachować prawidłowy poziom kwasu foliowego

Ze względu na to, że foliany są bardzo wrażliwe na działanie wysokiej temperatury, w czasie gotowania żywności dochodzi do strat od 50 do nawet 90 procent tego składnika. Ponadto, poziom kwasu foliowego w organizmie spada, gdy żyjemy w ciągłym stresie, pijemy duże ilości kawy i alkoholu, stosujemy złą dietę lub nadmiernie się odchudzamy.

Kwas foliowy jest substancją egzogenną – sam organizm nie potrafi go wytworzyć. Najszybciej i najskuteczniej uzupełnisz poziom tej witaminy, sięgając po naturalną suplementację diety. Polecamy szczególnie preparat Folic Acid, dzieło amerykańskich specjalistów Coral Club. To naturalny i bezpieczny środek przeznaczony do codziennego stosowania. Regularne spożywanie kwasu foliowy, poprawia samopoczucie i chroni przed depresją i stanami lękowymi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zaletach kwasy foliowego, wejdź na naszą stronę i napisz do nas lub zadzwoń. Nasi konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą dobrać najskuteczniejszy program suplementacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *