Wizyta u podologa -jak przebiega i kto może z niej skorzystać

Wizyta u podologa -jak przebiega i kto może z niej skorzystać

Podologiem nazywamy specjalistę zajmującego się badaniem schorzeń stóp. W Polsce jest to stosunkowo nowa dziedzina, która dynamicznie się rozwija. Podologią zajmują się kosmetolodzy, fizjoterapeuci, pielęgniarki i lekarze. Często potrzeba połączonych wysiłków wszystkich tych osób, aby skutecznie pomóc pacjentowi. Stopy są częścią ciała, którą w naszym klimacie stosunkowo rzadko odkrywamy i często bagatelizujemy pojawiające się dolegliwości czy dyskomfort. A niesłusznie, ponieważ stan stóp i paznokci może wiele powiedzieć o ogólnym zdrowiu pacjenta.

Jak przebiega wizyta u podologa

Podczas wizyty podolog wykonuje dwa badania stóp – badanie podmiotowe i badanie przedmiotowe. Badanie podmiotowe to po prostu obszerny wywiad medyczny. Zostaniecie zapytani o historię przebytych chorób, rodzaj wykonywanej pracy, tryb życia, przyjmowane leki, alergie i obecne dolegliwości. Jednym z ważnych pytań będzie prośba o podanie rodzaju noszonego obuwia – czy są to buty skórzane, szpilki, buty przemysłowe itp.

Podczas badania przedmiotowego zostaniecie poproszeni o zdjęcie obuwia. Specjalista najpierw obejrzy stan stóp – między innymi: poziom nawilżenia skóry, wrastające paznokcie, przebarwienia, zrogowacenia, brodawki, blizny. Dodatkowo oceni kształt stóp, prawidłowe ustawienie, deformacje. Następnie zbada czucie – czy reagujesz na dotyk, wibracje, temperaturę i ból. Końcową częścią badania jest ocena kontaktu stopy z podłożem. W tym celu stawiamy stopę na podoskopie, a uzyskany obraz pomoże ocenić kształt stóp oraz ewentualne występowanie tak zwanych hiperkeratoz, czyli zgubień, odcisków czy modzeli.

Jak zadbać o zdrowe stopy w domowym zaciszu

Wygląd i zdrowie stóp są kombinacją naszego stylu życia oraz obuwia, jakie wybieramy. Staraj się kupować tylko obuwie wykonane z naturalnych, odychających materiałów i dobieraj je odpowiednio do pogody. Zadbaj o właściwą porcję płynów w ciągu dnia – wypijaj przynajmniej 1,5 litra wody, a dodatkowo siegaj po soki owocowe i koktajle warzywne, które dostarczą Ci witamin i minerałów. Postaraj się codziennie poświęcić kwadrans na moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem ziół lub soli leczniczych. Jeśli chcesz pozbyć się toksyn i przyspieszyć regenerację skóry, sięgnij po sole Bath Salts with Мicrohydrin, które wzbogacą Twoją skórę w mkro- i makroelementy. Ten prosty zabieg nie tylko ukoi popękaną skórę, ale i pomoże Ci się zrelaksować. Regularnie usuwaj martwy naskórek przy pomocy pumeksu i specjalnych tarek, a następnie nałóż na stopy intensywnie zmiękczający krem wzbogacony o glicerynę lub mocznik.

Chociaż w ciągu dnia ukrywamy stopy w skarpetkach i butach, warto regularnie się im przyglądać. A jeśli zauważysz jakieś niepokojące objawy, od razu umów się na wizytę u podologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *