Świnka to potoczna nazwa zapalenia przyusznic, czyli choroby, na którą najczęściej chorują dzieci w wieku szkolnym. Może jednak wystąpić także u młodszych dzieci oraz przydarzyć się dorosłym, którzy wcześniej nie chorowali. Należy do chorób przenoszonych drogą kropelkową poprzez kichanie lub kaszel oraz przez kontakt ze śliną zakażonego. Większość osób choruje na świnkę tylko raz w życiu, jednak ani przebycie choroby, ani szczepionka nie dają 100% odporności na wirusa świnki.
Objawy świnki i powikłania po chorobie
Najważniejszym, charakterystycznym objawem choroby jest powiększenie ślinianek przyusznych. Ten symptom, choć bolesny, pojawia się dopiero po kilku, a czasem wręcz kilkunastu dniach od zarażenia. Zazwyczaj obrzęk występuje tylko z jednej strony szyi, a dopiero w późniejszym czasie z obu stron. Inne objawy obejmują gorączkę, złe samopoczucie, ból głowy, brak apetytu. Osoba chora może odczuwać ból podczas mówienia oraz przeżuwania pokarmu. Choroba przebiega łagodniej u dzieci, u dorosłych objawy są bardziej nasilone.
Powikłania po śwince zdarzają się bardzo rzadko. W szczególnie ciężkim przebiegu choroby u chorego może rozwinąć się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych objawiające się bardzo wysoką gorączką, nudnościami i sztywnieniem karku. W takim wypadku konieczna będzie hospitalizacja. Do innych, równie rzadkich objawów, należą porażenie nerwów czaszkowych, powikłania neurologiczne, uszkodzenie słuchu.
Leczenie świnki
Leczenie zapalenia przyusznic polega głównie na zwalczaniu objawów choroby. Chorym podaje się leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a leczenie odbywa się w warunkach domowych. Dodatkowo, ze względu na obrzęk i dyskomfort podczas przeżuwania, zaleca się podawanie choremu pokarmów płynnych i półpłynnych oraz letnich napojów. Do przygotowania napojów warto użyć wody z dodatkiem preparatu Coral Mine, który oczyszcza wodę i wzbogaca ją w cząsteczki magnezu i wapnia. Osoba chora powinna przebywać w ciepłym pomieszczeniu i izolować się od kontaktu z otoczeniem. Należy podkreślić, że chory zaraża już około 3-4 dni przed pojawieniem się pierwszych objawów choroby i do tygodnia od ich ustąpienia.
Profilaktyka świnki to oczywiście podanie szczepionki oraz unikanie kontaktu z osobami zakażonymi. Dzieci zwykle otrzymują ją w dwóch dawkach – pierwszą dawkę około 13-14 miesiąca życia, a drugą w wieku 10 lat. Zaszczepić mogą się także osoby dorosłe.
Dodaj komentarz