Stres w życiu nastolatka – jak wspomóc dziecko w radzeniu sobie z nerwami?

Stres w życiu nastolatka – jak wspomóc dziecko w radzeniu sobie z nerwami?

Stres w życiu nastolatka pojawia się niemal każdego dnia – młody człowiek przechodzi szereg zmian w wyglądzie zewnętrznym, dorasta emocjonalnie, zmaga się z problemami w życiu szkolnym i przeżywa pierwsze zauroczenia. W ostatnich miesiącach do znanych wszystkim czynników dołączył jeszcze stres związany z pandemią, nauką zdalną i brakiem kontaktu z rówieśnikami. Zbyt duża dawka stresu objawia się przemęczeniem, trudnościami z zasypianiem, brakiem apetytu i apatią. Jak wspomóc dziecko w radzeniu sobie z nerwami?

Uważnie słuchaj i wspieraj w codziennych zadaniach

Z perspektywy dorosłego problemy nastolatków mogą wydawać się trywialne. Jednak to właśnie w tym wieku dzieci przechodzą szereg zmian, a swój dopiero kształtujący się wizerunek zderzają z ideałami promowanymi w mediach społecznościowych. Znajdź czas na spokojną, rzeczową rozmowę, która pomoże zrozumieć dziecku, jak działa stres i jak bardzo potrafi wyolbrzymić myślenie o konkretnym problemie. Przygotuj przyjazne miejsce – zaparz herbatę, wycisz telefon, zamknij drzwi, zapewnij, że Wasze spotkanie jest poufne. Pomóż nastolatkowi zrozumieć i nazwać uczucia, które przeżywa. Przetestujcie razem mechanizmy radzenia sobie ze stresem – może być to drobna przyjemność, na przykład wspólne wyjście do kina, ćwiczenia oddechowe, opracowanie planu działania na kartce, czy proste skupienie myśli wokół tego, co dobre, co się do tej pory udało.

Pomóż dziecku zaplanować swój czas wolny

Wielu rodziców powodowanych troską o dobry start potomka opłaca dodatkowe lekcje, korepetycje, czy kursy. Zdarza się, że dziecko w rezultacie nie ma nawet jednego dnia w tygodniu bez jakichś zajęć pozalekcyjnych, a do domu wraca dopiero około 20-tej. Spróbuj wypracować plan zajęć wspólnie z nastolatkiem w oparciu o jego potrzeby i możliwości. Jeśli dotychczasowy plan dnia jest zbyt intensywny, zdecydujcie wspólnie z czego zrezygnować. Zadbaj także o właściwą dietę dziecka. Zwróć uwagę na to, jakie posiłki zabiera do szkoły, czy rzeczywiście je zjada i po jakie przekąski sięga. Szczególną uwagę poświęć nawodnieniu organizmu. W czasie intensywnej nauki dziecku łatwo zapomnieć o sięganiu po regularne porcje wody. Idealnym rozwiązaniem będzie spakowanie do szkoły zestawu Water Pack №1, zawierającego poręczną butelkę, którą łatwo ze sobą zabrać, i saszetki z preparatem Coral Mine, który oczyszcza wodę i dostarcza codziennej dawki wapnia.

Okres dorastania u nastolatków to czas wielu zmian i ciągłego stresu. Wspieraj je w codziennych wyborach i codziennych walkach, aby mogły prawidłowo się rozwijać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *