Różne rodzaje cery – jak je pielęgnować

Różne rodzaje cery – jak je pielęgnować

Utrzymanie zdrowej, promiennej skóry wymaga właściwej pielęgnacji skrojonej na miarę. Bardzo ważne jest zadbanie o właściwe nawodnienie, nawilżenie i odpowiedni poziom witamin, jednak nie każda skóra zareaguje jednakowo na ten sam składnik. Wynika to stąd, że wyróżniamy aż cztery różne rodzaje cery – normalną, suchą, tłustą oraz mieszaną. Każda z nich wymaga innego zestawu składników odżywczych i innej pielęgnacji.

Jak rozpoznać rodzaje cery

Najłatwiej rozpoznać cerę normalną. Charakteryzuje się sprężystością i miękkością. Skóra jest dobrze nawilżona i jedwabiście gładka. Pory są zamknięte i niezbyt widoczne. Cera sucha wygląda na szorstką, matową i zmęczoną. Skóra często pęka, łuszczy się i bywa zaczerwieniona. Taka cera starzeje się szybciej, ponieważ brakuje jej nawilżenia. Skóra tłusta pełna jest zanieczyszczeń – zaskórników, wyprysków i trądziku. Pory są bardzo widoczne i otwarte, a skóra wygląda na wilgotną i bardzo błyszczącą. Ostatni typ to cera mieszana. Strefa T twarzy (czoło, nos i podbródek) ma tendencje do przetłuszczania, zaś pozostała część twarzy szybko się przesusza i łuszczy oraz jest szczególnie wrażliwa.

Jak pielęgnować różne rodzaje cery

Każdy rodzaj cery wymaga właściwej pielęgnacji i właściwego oczyszczania. Cera normalna ma najmniejsze wymagania. Do mycia wystarczy wybierać łagodne pianki i żele, a na dzień zastosować lekki krem nawilżający. W wieczornej pielęgnacji można zastosować także toniki z witaminami A i E, rozświetlające maseczki w płachcie oraz naturalny żel aloesowy.

Przy cerze suchej skupiamy się na dogłębnym nawilżeniu i zatrzymywaniu wody wewnątrz skóry. Unikamy mydeł do mycia twarzy, ponieważ mogą potęgować wysuszenie. Wybieramy żele i emulsje zawierające środki kojące. Raz w tygodniu warto wykonać także delikatny peeling, a na dzień stosować krem ochronny z filtrem UV.

Cera tłusta wymaga częstszego oczyszczania. Należy myć skórę 2-3 razy dziennie i dodatkowo tonizować, najlepiej tonikiem antybakteryjnym. W ograniczeniu przetłuszczania pomocne będą maseczki oczyszczające z naturalną glinką, stosowane co najmniej 2 razy w tygodniu, oraz peelingi, które oczyszczą pory i zapobiegną tworzeniu się zaskórników.

Skóra mieszana wymaga dedykowanych jej preparatów. Do oczyszczania sprawdzą się żele przeznaczone do cery tłustej, natomiast kremy powinny mieć lekką konsystencję. Obszar, który wymaga szczególnej uwagi, to okolice oczu, gdyż to właśnie w tej okolicy najszybciej pojawiają się zmarszczki. Dla szczególnie wrażliwej skóry polecamy preparat Privilege Serum do pielęgnacji skóry wokół oczu. Serum działa jak delikatny okład – nawilża, likwiduje obrzęk wokół oczu i usuwa cienie. W efekcie skóra promienieje i staje się jedwabiście gładka.

Czy znasz już swój typ skóry? Potrzebujesz pielęgnacji dobranej do typu Twojej cery? Napisz do nas, pomożemy wybrać najlepsze środki do pielęgnacji Twojej twarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *