Profilaktyka raka piersi – jak wygląda i kto powinien wykonać badanie?

Profilaktyka raka piersi – jak wygląda i kto powinien wykonać badanie?

Październik to już tradycyjnie miesiąc poświęcony profilaktyce raka piersi. Jak co roku przypominamy, że wczesna diagnoza choroby nowotworowej to klucz do skutecznego leczenia. Nie bój się badań i wizyty u lekarza – większość guzków to łagodne zmiany, a w przypadku agresywnych nowotworów wczesne wykrycie pozwala na skuteczne leczenie nawet 90% chorych. Nie czekaj na urlop, na koniec pandemii czy na lepszy moment. Działaj od razu!

Badania profilaktyczne

Jeszcze kilka lat temu nowotwór piersi diagnozowano głównie u kobiet po 50-tym roku życia, zmagających się z menopauzą i wahaniami hormonów. Obecnie coraz częściej rak piersi dotyka kobiet między 30 i 40 rokiem życia i nie ma podłoża hormonalnego. Chorują nawet młode matki karmiące piersią. Należy też podkreślić, że na raka piersi mogą zachorować także mężczyźni. Najlepszym działaniem, które absolutnie nic nie kosztuje powinno być samobadanie piersi. Należy wykonywać je raz w miesiącu około 7-10 dni po zakończeniu menstruacji, gdy piersi nie są nabrzmiałe i wrażliwe. O pomoc warto poprosić partnera lub partnerkę, ponieważ razem łatwiej zauważycie ewentualne niepokojące zmiany.

Kobiety po 50 roku życia powinny raz do roku wykonać badanie mammograficzne. Młodszym kobietom wykonuje się badanie USG, ponieważ młode piersi mają inną strukturę i przez to nie mogą być poddane badaniu mammograficznemu. USG również należy wykonać raz do roku. Jeśli inna osoba z rodziny chorowała na raka piersi, warto wykonać badanie genetyczne, które oceni, czy znajdujesz się w grupie ryzyka.

Jak uniknąć zachorowania na raka piersi?

Wiele czynników, które zwiększają szansę na nowotwór, zależy od nas samych i naszego trybu życia. Na pierwszym miejscu, jak już wiesz, są badania profilaktyczne. Na drugim – Twoje codzienne wybory. Zadbaj o codzienną porcję ruchu i aktywny wypoczynek zamiast popołudnia przed telewizorem. Zrezygnuj z używek – takich, jak palenie papierosów czy spożywanie mocnych alkoholi. Upewnij się, że stosujesz właściwą dietę pełną warzyw, owoców i produktów bogatych w błonnik. Ogranicz także spożywanie kolorowych napojów i kawy. Zamiast nich wybieraj wodę – najlepiej z dodatkiem Coral Mine, który wzbogaci ją w magnez i oczyści. Codziennie wypijaj przynajmniej 1,5 l wody, a w czasie upałów i wzmożonej aktywności fizycznej nawet 2,5 litra.

Obecnie dostępny jest szereg badań pozwalających na wczesne wykrycie nowotworu piersi. Odpowiednie badanie dopierane jest w oparciu o wiek, stan zdrowia i sytuację. Regularne badania pozwalają na wczesne wykrycie i pełne wyleczenie bez konieczności amputacji piersi. Nie czekaj, zbadaj się już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *