Pierwsza pomoc przy oparzeniach

Pierwsza pomoc przy oparzeniach

Na oparzenia jesteśmy narażeni praktycznie codziennie – mogą być to oparzenia słoneczne, ale też uszkodzenie skóry wskutek kontaktu z płomieniami, prądem elektrycznym czy żrącymi substancjami chemicznymi. Specjaliści rozróżniają kilka rodzajów oparzeń na podstawie wyglądu rany i jej rozległości, aby ułatwić osobom postronnym i służbom medycznym udzielenie prawidłowej pierwszej pomocy w razie wypadku. Jak rozróżnić rodzaje oparzeń? Jakie oparzenia wymagają pomocy lekarza? Przygotowaliśmy krótki poradnik, który zawiera najważniejsze wskazówki postępowania w przypadku oparzeń.

Oparzenia I i II stopnia

Oparzenia I stopnia to najlżejszy i powierzchowny uraz, który obejmuje jedynie naskórek. Objawia się bólem, pieczeniem i zaczerwienieniem skóry. Nie wymagają interwencji medycznej oraz nie pozostawiają blizn. Oparzenia II stopnia obejmują naskórek oraz część skóry właściwej. Powodują silny ból i zaczerwienienie, a na skórze pojawiają się pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Zwykle czas gojenia wynosi 10-25 dni, a po urazie nie zostają blizny. Bardziej powierzchowne oparzenia wystarczy chłodzić letnią, bieżącą wodą przez ok. 10-15 minut. Nie należy stosować wody bardzo zimnej, która powoduje szok termiczny i nasila ból. Miejsce oparzenia należy zabezpieczyć jałowym bandażem i nie smarować żadną tłustą substancją. Dopiero następnego dnia można nałożyć maść łagodzącą ból. Przez kolejne dni po oparzeniu należy obserwować czy w miejscu urazu nie rozwija się infekcja. Aby zminimalizować ryzyko dodatkowych podrażnień skóry, warto zadbać o to, aby ubrania nie były prane w agresywnych środkach. Do prania polecamy skuteczny środek – Alive Skoncentrowany proszek do prania tkanin białych i kolorowych o delikatnym składzie przyjaznym dla tkanin i dla skóry.

Oparzenia III i IV stopnia.

Oparzenia III stopnia obejmują naskórek, skórę właściwą oraz część tkanki tłuszczowej. Skóra w miejscu poparzenia przyjmuje kolor od perłowobiałego do brunatnego i staje się sucha, twarda, przypominająca wosk. Pacjent nie odczuwa bólu ze względu na zniszczenie nerwów skórnych. Gojenie trwa bardzo długo, pozostawia blizny i często wymaga przeszczepu skóry. Uszkodzenia IV stopnia to urazy sięgające ścięgien, mięśni i kości. W miejscach urazu dochodzi do martwicy, a zwęglone tkanki podlegają amputacji, aby uratować życie pacjenta. W przypadku pożaru ogień na osobie gasi się, polewając człowieka wodą, okrywając kocem lub tocząc po podłożu. Jeśli to możliwe, po ugaszeniu należy usunąć biżuterię, ponieważ pod wpływem poparzeń ciało puchnie i późniejsze usunięcie ozdób może nie być możliwe. Jeśli to możliwe, można spróbować zdjąć ubranie z oparzonych obszarów, jednak jeśli doszło do stopienia się materiału ze skórą, lepiej takich fragmentów nie odrywać.

Udzielanie pierwszej pomocy zależy od stopnia i rodzaju poparzenia. Wiedza o tym, jak wyglądają poszczególne oparzenia, pomoże przy wzywaniu zespołu ratownictwa medycznego i niejednemu pacjentowi może uratować życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *