Niepłodność u mężczyzn – przyczyny i leczenie

Niepłodność u mężczyzn – przyczyny i leczenie

Każdego roku około półtora miliona par w Polsce zmaga się z problemem niepłodności, a w około 40% przypadków za niepłodność odpowiada czynnik męski. Chociaż odpowiednio dobrane leczenie może pomóc całkowicie wyeliminować przyczyny niepłodności, wielu mężczyzn dotkniętych chorobą nie podejmuje terapii. Częste reakcje panów na diagnozę o niepłodności  to zmniejszenie poczucia własnej wartości, apatia, spadek libido, niekiedy także agresja i obarczanie winą najbliższych.

 Jak rozpoznać niepłodność męską?

Światowa Organizacja Zdrowia WHO definiuje niepłodność jako niezdolność do uzyskania ciąży przez 12 kolejnych miesięcy przy założeniu, że para nie stosowała antykoncepcji i odbywała 2-4 stosunków tygodniowo. Występowanie niepłodności bardzo często łączy się z obecnością innych chorób takich, jak cukrzyca, choroby tarczycy, nadciśnienie oraz choroby i nieprawidłowości okolic jąder – wodniak jądra, żylaki powrózka nasiennego, zapalenie gruczołu krokowego. Nie bez znaczenia są także czynniki środowiskowe, między innymi nieprawidłowa dieta, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, toksyczne warunki pracy.

Z pacjentem przeprowadzany jest wywiad diagnostyczny. Pytania obejmują czas starania się o potomstwo, częstość stosunków, przebyte choroby, zabiegi operacyjne, przyjmowane leki. Podstawowym badaniem jest badanie nasienia, czyli spermogram. Ejakulat zostanie zbadany pod kątem ilości i ruchliwości plemników oraz ich koncentracji.

Męskie zdrowie na co dzień – jak lepiej o siebie zadbać

W trosce o zdrowie mężczyzn naukowcy Coral Club stworzyli PhytoMix for Men. Zawarty w preparacie olej z nasion dyni wspomaga prawidłowe funkcjonowanie pęcherza i prostaty. Ekstrakt z kory śliwy afrykańskiej wspiera układ moczowy. A rozmaryn lekarski pomoże zachować energię i wzmocni odporność organizmu.

Pamiętaj, że nawet najskuteczniejszy preparat to za mało, jeśli nie zmienisz swoich codziennych nawyków. Postaraj się ograniczyć ilość stresu dookoła Ciebie – nadgodziny w pracy, napięte terminy projektów i kłótnie z bliskimi negatywnie wpłyną na Twoje libido i zdrowie psychiczne. Zadbaj o większą ilość ruchu. 30 minut dziennie to Twoje minimum. Ogranicz także spożycie alkoholu i przyjrzyj się swojej codziennej diecie. A jeśli korzystasz z diagnostyki lekarza, ściśle przestrzegaj zaleceń. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *