Niedoczynność tarczycy – przyczyny i leczenie

Niedoczynność tarczycy – przyczyny i leczenie

Jedną z najczęstszych chorób tarczycy jest niedoczynność, na którą cierpi obecnie co piąta osoba w Polsce. Przy czym kobiety chorują aż pięć razy częściej od mężczyzn. Niedoczynność tarczycy często objawia się zwolnieniem pracy organizmu – pojawiają się dodatkowe kilogramy, ciągłe zmęczenie, poczucie chłodu i pogorszenie nastroju. Jeśli od pewnego czasu obserwujesz takie niepokojące objawy, to znak, że Twoje hormony nie pracują prawidłowo. Dlaczego tak się dzieje?

Niedoczynność tarczycy – jak powstaje i jak się ją leczy

Hipotyreoza, czyli niedoczynność powstaje w wyniku niedoboru hormonów tarczycowych, tak zwanego TSH. Może pojawić się w wyniku uszkodzenia tarczycy, uszkodzenia przysadki mózgowej oraz gdy brakuje hormonu regulującego pracę przysadki. Tarczyca to gruczoł, którego głównym zadaniem jest wytwarzanie hormonów T3 i T4. Ponadto reguluje metabolizm i temperaturę ciała, oddziałuje na nastrój oraz na układ krwionośny.

Niedoczynność tarczycy objawia się najczęściej: przyrostem masy ciała, uczuciem chłodu, zaparciami, przesuszeniem skóry, obrzękiem powiek i twarzy, łamliwością włosów, ogólnym osłabieniem, zmęczeniem i nadmierną sennością. U kobiet mogą pojawić się zaburzenia miesiączkowania oraz trudności z zajściem w ciążę, natomiast u mężczyzn mogą pojawić się zaburzenia wzwodu oraz spadek libido.

Prawidłową pracę tarczycy sprawdza się przy pomocy badania krwi, którego zadaniem jest określenie, czy poziom hormonów w organizmie jest właściwy. Jeśli lekarz stwierdzi niedoczynność tarczycy, przepisze choremu leczenie w postaci dostarczania hormonu (tyroksyny) w tabletkach. Leczenie trzeba kontynuować do końca życia.

Jak wspierać zdrowie tarczycy

Na prawidłową pracę tarczycy korzystnie wpływają dwa mikroelementy – znany wszystkim jod i rzadko wspominany selen. Selen wspomaga funkcjonowanie tarczycy, pomaga zachować zdrowe włosy i skórę, pomaga chronić komórki przed stresem oksydacyjnym. Codzienną dawkę selenu znajdziesz w preparacie Pau D’Arco z Selenem. Ten naturalny suplement zawiera sproszkowaną korę drzewa lapacho, selen oraz witaminę C. Kora czerwonego lapacho to niezastąpiona broń w walce z drobnoustrojami – wykazuje działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Pomaga zwalczać oba rodzaje bakterii – gram-dodatnich i gram-ujemnych oraz wspomaga ochronę organizmu przed nowotworami. Stosuj preparat codziennie i obserwuj jak znika przemęczenie i znużenie, a rodzi się energia i witalność.

Pamiętaj, że nieleczona niedoczynność tarczycy będzie prowadzić do powikłań i zaburzać pracę innych narządów. Niedobór hormonów tarczycy u dzieci może zaburzać prawidłowy rozwój, a u osób starszych do otępienia i demencji. Im szybciej wykonasz badania, tym szybciej pozbędziesz się nieprzyjemnych objawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *