Nie tylko dla zdrowej tarczycy – o dobroczynnym działaniu jodu

Nie tylko dla zdrowej tarczycy – o dobroczynnym działaniu jodu

W Polsce jod kojarzony jest przede wszystkim z turnusami w sanatorium, gdzie osoby z chorobami tarczycy spacerują nad morzem. Ten mikroelement to niezbędny składnik do produkcji hormonów tarczycy – tyroksyny i trójjodotyroniny. Hormony te, obecne we krwi, zapewniają prawidłowy rozwój nerek, serca, mięśni, przysadki mózgowej oraz całego układu nerwowego. Ponadto stymulują przemianę materii, zwiększają syntezę białka, a także decydują o prawidłowym wzroście i rozwoju człowieka.

Niedobór jodu w organizmie – jak go rozpoznać

Jak w przypadku większości mikroelementów zarówno niedobór jak i nadmiar jodu mogą mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. W różnych regionach Polski notowany jest łagodny i umiarkowany niedobór jodu, dlatego też od 1997 roku sól kuchenna podlega obowiązkowemu jodowaniu.

Najczęstsze objawy wynikające z niedoboru jodu to ciągłe zmęczenie, spadek energii, przybieranie na wadze, utrzymujące się przez wiele godzin uczucie chłodu. Długotrwały niedobór jodu powoduje pojawienie się wola u osób dorosłych. Powiększająca się tarczyca zwiększa swoją objętość, by móc wchłaniać ten pierwiastek. Jod jest również niezwykle ważny dla kobiet w ciąży. Zbyt mała dawka tego mikroelementu może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń mózgu u płodu. Brak jodu wpływa też negatywnie na nasze zdrowie psychiczne.  Na co dzień mikroelement ten wspiera układ nerwowy, uspokaja i usprawnia myślenie.

Jak uzupełnić niedobory jodu

Codzienną dawkę jodu dostarczamy naszym organizmom wraz z pożywieniem. Najwięcej znajdziemy go w soli kuchennej, białych rybach morskich (flądra, dorsz, mintaj), algach, wodorostach i skorupiakach. Trochę mniej, ale wciąż sporo zawierają go kefiry, maślanki, mleko i ser żółty. A w nieznacznych ilościach także orzechy laskowe, sardynki oraz drożdże. W najtrudniejszej sytuacji znajdują się osoby mające alergie pokarmowe, nietolerancję laktozy i stosujące dietę wegańską. Ze względu na restrykcyjne wymagania dietetyczne, niełatwo im uzupełnić poziom jodu. Co należy zrobić? Nic prostszego, po prostu sięgnąć po Coral Kelp! To preparat stworzony przez specjalistów Coral Club zawierający ekstrakt z dzikiej róży, ekstrakt z imbiru oraz ekstrakt z morskich glonów brunatnych (Laminaria japonica), który jest źródłem jodu. Wystarczy 1 kapsułka dziennie, aby zauważyć różnicę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *