Czas ciąży to dla wielu kobiet wspaniały czas pełen radosnego oczekiwania i licznych zmian w ciele. Dzięki działaniu hormonów ciążowych panie cieszą się promienną, zdrową cerą, mocnymi paznokciami i wspaniałymi, lśniącymi włosami. Gdy po porodzie stabilizuje się poziom hormonów, włosy zaczynają intensywnie wypadać. Każda kąpiel czy prysznic wiąże się z frustrującym widokiem włosów wychodzących garściami. Dlaczego tak się dzieje?
Faza wzrostu, czyli anagen
W normalnych warunkach fizjologicznych 80% włosów znajduje się w fazie anagenu, czyli wzrastania. Podwyższony poziom estrogenu w czasie ciąży przedłuża fazę anagenu. Dzięki temu włosy rzadziej wypadają, stają się bujniejsze i mocniejsze. U kobiet, które mają zdiagnozowane problemy dermatologiczne, na przykład łysienie androgenowe czy łojotokowe zapalenie skóry, obserwuje się wyraźną poprawę już od II trymestru ciąży. Po ciąży poziom hormonów normuje się, przez co faza anagenu włosów również wraca do normalnej długości. Wtedy też rozpoczyna się faza telogenu, czyli spoczynku, kiedy osłabione włosy wypadają. Ponieważ wcześniej włosy wypadały mniej, po ciąży panie skarżą się na niepokojąco dużą utratę włosów. Wypadanie nasila się około 70-75 dni po porodzie i trwa zwykle około 6 tygodni.
Jak wzmocnić włosy po ciąży
Wzmacnianie włosów warto zacząć od zastosowania delikatnego szamponu z naturalnym środkiem myjącym oraz regenerującej odżywki, która dostarczy dobroczynnych składników włosom i wzmocni je od nasady po same końce. Sięgnij po odżywkę Citrus mint conditioner zawierającą hydrolizowane białko pszeniczne stymulujące syntezę kolagenu i elastyny. Odżywka zawiera też wyciąg z brunatnicy wzmacniający cebulki i zapobiegający dalszemu wypadaniu włosów. A jeśli chcesz wzmocnić organizm od wewnątrz, wybierz preparat Coral Zinc15. Cynk kontroluje metabolizm aminokwasów, dzięki którym tworzą się włosy, a także kontroluje pracę gruczołów łojowych skóry. Intensywnie wypadające włosy to zwykle pierwszy znak, że w Twoim organizmie brakuje właśnie cynku.
Przyjście na świat dziecka łączy się z ogromnym stresem, przemęczeniem i nieprzespanymi nocami. Dlatego może minąć sporo czasu, zanim organizm wróci do normy i wyreguluje wszystkie procesy fizjologiczne. Wypadające włosy należy wzmacniać i pielęgnować, pamiętając o tym, że również ich regeneracja zajmie od kilku tygodni do kilku miesięcy. Głowa do góry, to zupełnie normalny proces.
Dodaj komentarz