Nadmierna potliwość stóp – jak się jej pozbyć?

Nadmierna potliwość stóp – jak się jej pozbyć?

Nie od dziś wiadomo, że zimowe miesiące źle wpływają na nasze samopoczucie i zegar biologiczny. Ale szczególnie mocno odbijają się na kondycji jednej części naszego ciała – stopach. Wiele godzin w grubych skarpetach i ciepłe obuwie, a także przegrzane, suche powietrze w pomieszczeniach to prawdziwa mieszanka wybuchowa. Nic zatem dziwnego, że wiele osób odczuwa nadmierną potliwość stóp połączoną z przykrym zapachem. Na szczęście istnieją sposoby, by temu zaradzić.

Skąd się bierze nadpotliwość

Na każdej stopie znajduje się około 250 tysięcy gruczołów potowych. Ich zadaniem jest termoregulacja organizmu, aby zapobiec przegrzaniu. Wydzielanie potu to zatem proces naturalny i bardzo pożyteczny. Niestety wilgotne środowisko przepoconych butów to idealne miejsce do rozwoju bakterii. To one są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach. Osoby cierpiące na nadpotliwość są narażone na rozwój grzybicy stóp oraz rozwój stanów zapalnych. Napotliwość może też powstać w wyniku problemów hormonalnych, nadmiernego stresu lub problemów z metabolizmem.

Jak się pozbyć nadmiernej potliwości

Na początek należy zwiększyć częstość mycia stóp. Najlepiej myć je dwa razy dziennie mydłem antybakteryjnym w chłodnej wodzie, która dodatkowo obkurczy naczynia krwionośne. Po każdym myciu nogi należy dokładnie osuszyć. Bardzo pomocne będą regularne kąpiele w wodzie z dodatkiem kory dębu,  nagietka czy rozmarynu. Jako sposób na odświeżenie, polecamy moczenie stóp w wodzie z dodatkiem olejku herbacianego Tea Tree Oil. Olejek wnika w głąb skóry, przyspiesza rozwój i odbudowę komórek. Działa też silnie bakteriobójczo i grzybobójczo, jest podstawowym składnikiem większości preparatów przeciwzapalnych. Ciepła kąpiel z dodatkiem kilku kropel olejku odświeża, relaksuje i pomaga ukoić nerwy.

W naszym klimacie nie jest możliwe noszenie odkrytego obuwia przez cały rok, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę, aby buty były przewiewne i niezbyt ciasne. Powinny być wykonane ze skóry lub materiałów pochłaniających wilgoć. Chociaż bawełna jest naturalnym materiałem, lepiej, aby nie sięgały po nie osoby zmagające się z nadpotliwością.  Bawełna wchłania wilgoć i zatrzymuje ją blisko skóry. Dlatego lepiej sięgnąć po skarpetki typu Quick-dry przeznaczone dla sportowców. Zawarte w nich włókna syntetyczne pomogą odprowadzić wilgoć na zewnątrz.

Cierpisz na nadpotliwość i szukasz skutecznego środka bakteriobójczego? Chcesz lepiej zatroszczyć się o zdrowie swoich stóp? Skontaktuj się z nami! Nasi konsultanci pomogą w doborze skutecznego preparatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *