Nadmiar wody w organizmie – jak się go pozbyć

Nadmiar wody w organizmie – jak się go pozbyć

Z nadmiarem wody w organizmie spotyka się każdy i nietrudno wskazać jego objawy. Woda nie tylko krąży w układzie krwionośnym, ale zaczyna gromadzić się w tkankach miękkich, co powoduje wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Obrzęki nóg, piersi i twarzy, cellulit wodny, poczucie ciężkości, ból głowy, nagły przyrost masy ciała o dwa czy trzy kilogramy, ciągłe poczucie zmęczenia. Aby pozbyć się problemu zatrzymywania nadmiaru wody w organizmie, należy zastosować kilka prostych zasad.

Jak usunąć nadmiar wody?

Paradoksalnie najlepszym, co możesz zrobić, jest picie wody. Regularnie sięgaj po wodę, zieloną herbatę, naturalne soki. Jeśli nie smakuje Ci czysta woda, możesz dodać do niej liście mięty, plasterki owoców czy kostki lodu – z ich połączenia zyskasz zdrowy napój. Unikaj napojów gazowanych i wód smakowych, które zawierają dużo cukru i substancji słodzących. Obecnie dzięki wielorazowym butelkom takim jak nasza Water Pack, możesz mieć zapas wody pod ręką w każdym miejscu: na spacerze, w aucie, w pracy. Zachowasz nawodnienie, nie generując dodatkowego plastiku.

Ogranicz solenie

Chociaż sól jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, nie powinniśmy dostarczać jej zbyt dużo, gdyż zaburza równowagę elektrolitową. Ogranicz słone przekąski i potrawy wysokoprzetworzone. Zwróć też uwagę na skład gotowych mieszanek przypraw – wiele z nich poza ziołami zawiera także sól. Jeśli używasz soli do gotowania, sięgnij po zdrowszą sól himalajską. Dobrym źródłem sodu są także oliwki czy chleb żytni.

Nadmiar wody z jelit usuniesz, dzięki spożywaniu dużych ilości błonnika. Znajdziesz go w zbożach, owocach i warzywach. W okresach zatrzymywania wody sięgaj po te owoce, które zawierają jej dużo i działają moczopędnie, np. arbuz. Nie lekceważ też siły wysiłku fizycznego. Już 30 minut aktywności dziennie pomoże usprawnić krążenie oraz poprawić procesy metaboliczne.

Usunięcie nadmiaru wody działa pozytywnie na samopoczucie i sylwetkę – twarz staje się szczuplejsza, kostki mniej opuchnięte, znikają uporczywe migreny i cellulit wodny. Pamiętaj, że jeśli problem nie znika lub wręcz się nasila, należy skontaktować się z lekarzem. Długotrwałe obrzęki mogą sygnalizować zakrzepicę żył, problemy z tarczycą lub niedoczynność nerek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *