Lecytyna – na dobrą pamięć i koncentrację

Lecytyna – na dobrą pamięć i koncentrację

Lecytyna to mieszanina związków tłuszczowych w przemyśle spożywczym pozyskiwana przede wszystkim z soi. Wspomaga wiele istotnych procesów w organizmie człowieka, jednak najbardziej kojarzona jest ze wspieraniem układu nerwowego. Regularne przyjmowanie lecytyny poprawia koncentrację i pamięć, przyspiesza proces uczenia się i opóźnia procesy starzenia, dlatego szczególnie polecana jest seniorom, u których procesy zapamiętywania ulegają osłabieniu. Jakie jeszcze właściwości prozdrowotne wykazuje lecytyna?

Właściwości lecytyny

Jak wiemy, lecytyna poprawia szybkość i wydolność zdolności myślowych, a także zwiększa koncentrację uwagi. To jednak nie jedyne jej zalety. Polecana jest osobom zmagającym się z depresją i zaburzeniami nastroju. Lecytyna bierze także udział w metabolizmie tłuszczów – wiąże cholesterol i przyspiesza jego wydalanie z organizmu. A dodatkowo rozbija cholesterol na niewielkie cząstki, dzięki którym zapobiega powstawaniu groźnych zakrzepów naczyń wieńcowych i złogów miażdżycowych. Dzięki temu, że lecytyna rozpuszcza cholesterol w żółci, zapobiega też powstawaniu kamieni żółciowych. Regularna suplementacja lecytyną wspiera także pracę wątroby i jej detoksykację. W szczególności wspomaga niwelowanie negatywnych skutków spożywania alkoholu i zapobiega zwłóknieniu wątroby. Niewiele osób wie, że lecytyna wspiera także męską sprawność seksualną. Kilkutygodniowa suplementacja lecytyną przyczynia się do zwiększenia objętości nasienia oraz obecnych w nim plemników.

Lecytyna w pożywieniu

Dzienne zapotrzebowanie organizmu na lecytynę wynosi od 2 do 6 g. Występuje dość powszechnie w pożywieniu, jednak w śladowych ilościach. Znajdziemy ją w żółtkach jaj, wątróbce, soi, fasoli, ziarnach słonecznika, nierafinowanym oleju rzepakowym, orzechach, rybach, awokado, oliwkach, nabiale. Wybierając suplementację lecytyną, należy sprawdzać zawartość substancji czynnej w danym preparacie. Każda kapsułka preparatu Coral Lecithin zawiera aż 1200 mg lecytyny pozyskiwanej z soi. Dla osiągnięcia najlepszego efektu zdrowotnego należy stosować suplementację przez co najmniej 3 miesiące w dawce 3 kapsułek na dobę. Warto wspomnieć, że lecytyna jest bezpiecznym środkiem, który nie wchodzi w interakcje z lekami i nie powoduje skutków ubocznych.

Regularne przyjmowanie lecytyny polecane jest seniorom, aby wesprzeć ich pamięć, studentom, zwłaszcza w okresie wzmożonej nauki i każdemu, kto wykonuje na co dzień intensywną pracę umysłową. W krótkim czasie można zauważyć korzystne efekty jej stosowania, takie jak poprawa koncentracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *