Katar, kaszel i łzy – nadchodzi czas alergii sezonowych

Katar, kaszel i łzy – nadchodzi czas alergii sezonowych

Dla jednych słoneczne, kwietniowe dni są ratunkiem po zimowej szarówce, dla innych nieznośną karę. Bo, gdy drzewa wypuszczają pierwsze liście, a kwiaty zaczynają kwitnąć nadciąga ona – alergia. Tak nazywamy nadmierną reakcję organizmu w kontakcie z alergenami, którymi mogą być bakterie, rośliny, środki chemiczne, pokarmy, lekarstwa. U osób, które nie są uczulone, nie występuje nadwrażliwość na takie cząsteczki. Często nazywana jest współczesną chorobą cywilizacyjną, chociaż pierwsze jej przypadki odnotowano już w XVIII wieku. W Polsce najczęściej występują uczelenia na: cytrusy, pyłki drzew i traw, sierść zwierząt, kurz, jad pszczół, orzechy oraz krowie mleko.

Jakie są objawy alergii i jak je rozpoznać?

Najczęściej występującym objawem jest katar sienny w postaci wodnistej wydzieliny, który występuje głównie wiosną lub latem. Objawia się nieznośnym swędzeniem nosa, pieczeniem i łzawieniem oczu, napadami kichania. W kontakcie z niektórymi alergenami pojawia się ponadto reakcja skórna, tak zwana pokrzywka, czyli swędząca wysypka.

Natomiast najcięższym i wyjątkowo groźnym ojawem alergii jest wstrząs anafilaktyczny. Występuje nagle i może objawiać się wymiotami, swędzeniem w gardle, puchnięciem, wymiotami, wysypką. U chorego może dojść do utraty przytomności, a nawet uduszenia. Osoba, u której doszło do powstania szoku, musi niezwłocznie zostać poddana hospitalizacji.

Łagodzenie objawów alergii

Całkowite wyleczenie alergii nie jest możliwe, jednak można znacząco złagodzić uciążliwe objawy. Nikt przecież nie chce spędzić kilku wiosennych miesięcy nieustannie kichając, a nie zawsze możliwe jest nieustanne unikanie kontaktu z alergenami.

Olbrzymią pomocą w codziennej walce będą herbaty z ziół wzmacniających odporność – z łopianu, jeżówki czy mlecza. Należy także zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w kwasy tłuszczowe omega-3 oraz białka. Po każdym wyjściu na zewnątrz, warto zmienić ubranie i wziąć prysznic, aby zmyć z siebie pyłki. W okresie pylenia pomieszczenia wierz nocą, gdy stężenie pyłków jest niewielkie, a w ciągu dnia zamykaj okna. Poświęć szczególnie dużo uwagi planowaniu urlopu. Alergicy powinny unikać przebywania na łąkach i w pobliżu lasów w okresach silnego pylenia. Lepiej wybierz wysokie góry lub morze, gdzie stężenie pyłków jest o wiele niższe.

Gdy objawy alergii stają się szczególnie uciążliwe, warto wspomóc swój organizm preparatami zawierającymi wapń i magnez. Wspomogą Twoje ciało w okresie pylenia roślin i pomogą zmniejszyć obrzęki. Znajdziesz je w naturalnym preparacie Ca-Mg Complex stworzonym przez specjalistów Coral Club. Wypróbuj już dziś i poczuj różnicę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *