Kamica woreczka żółciowego – jaką dietę wybrać?

Kamica woreczka żółciowego – jaką dietę wybrać?

Kamica powstaje w rezultacie odkładania się żółci w drogach żółciowych. Nierozpuszczony cholesterol łączy się z solami wapnia, tworząc złogi w pęcherzyku żółciowym oraz drogach żółciowych. Choroba pojawia się przede wszystkim w krajach wysokorozwiniętych i dotyka częściej kobiet niż mężczyzn. Zachowanie prawidłowej, lekkostrawnej diety wspomaga proces leczenia i zapobiega atakom kolki żółciowej. Jakie produkty spożywać na co dzień?

Prawidłowa dieta w kamicy żółciowej

Podstawową zasadą, której muszą przestrzegać osoby zmagające się z kamicą żółciową, jest ograniczenie tłuszczy. Należy przede wszystkim znacząco ograniczyć tłuszcze odzwierzęce takie, jak boczek, smalec, tłuste gatunki mięsa, majonez, a mleko i masło należy spożywać w mniejszych ilościach. Nie wolno zapominać o tłuszczu ukrytym w produktach typu niektóre słodycze, czy wysoko przetworzona żywność. Prawidłowa dobowa podaż tłuszczów powinna wynosić 30-50 g. Smażenie potraw należy zastąpić gotowaniem na parze lub pieczeniem w piekarniku. Podgrzewanie tłuszczy nasila dolegliwości bólowe, dlatego odradzamy potrawy typu jajecznica czy tosty z roztopionym serem. To dzięki ograniczeniu spożycia tłuszczy woreczek żółciowy staje się mniej aktywny.

Zaleca się spożywanie 4-5 posiłków w ciągu dnia o stałych porach, zamiast obfitych, trudnych do strawienia potraw. Znaczną część posiłku powinny stanowić warzywa, z wykluczeniem produktów wzdymających typu cebula, por czy kapusta. Ponadto należy unikać spożywania alkoholu i ograniczyć ostre przyprawy.

Gdy nasilają się objawy kamicy żółciowej

W okresach, gdy dolegliwości nasilają się, trzeba czasowo zmniejszyć spożycie błonnika obecnego między innymi w pełnoziarnistych makaronach i pieczywie, otrębach, nasionach roślin strączkowych. Aby zapobiegać bólom i podwyższonemu poziomowi szkodliwego cholesterolu, warto wykorzystać dobroczynne działanie kurkuminy. Kurkumina przyspiesza rozkład cholesterolu i przyspiesza przepływ żółci w drogach żółciowych. Wyciąg z kurkumy stanowi podstawowy składnik preparatu Zaferan stworzonego z myślą o osobach zmagających się z kamicą pęcherzyka żółciowego i chorobami wątroby. Już jedna kapsułka dziennie wystarczy, aby usprawnić metabolizm i poprawić przepływ żółci.

U osób zdrowych złogi żółciowe usuwane są na bieżąco, pacjenci z kamicą zmagają się z atakami kolki nasilającymi się po spożyciu ciężkostrawnych potraw. Prawidłowa dieta to klucz do odzyskania równowagi i życia bez bólu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *