Jak zapobiegać infekcjom intymnym?

Jak zapobiegać infekcjom intymnym?

Infekcje intymne mogą powstawać w wyniku niedostatecznej higieny oraz nieprawidłowych codziennych nawyków zaburzających florę bakteryjną. Mogą objawiać się swędzeniem, pieczeniem, opuchlizną, zmianą w wyglądzie i zapachu śluzu. Dowiedz się, co najbardziej szkodzi okolicom intymnym i jak o nie zadbać, aby uniknąć infekcji.

Co niszczy florę bakteryjną pochwy?

U zdrowej kobiety wydzielina z pochwy ma neutralny zapach i nie podrażnia okolic intymnych, a pałeczki kwasu mlekowego dbają o to, aby pH wewnątrz pochwy miało odczyn kwaśny (4,5). Taki odczyn stanowi barierę dla drobnoustrojów chorobotwórczych. Jednym z największych zagrożeń dla flory bakteryjnej jest nie tylko niedostateczna higiena – sprzyjająca namnażaniu bakterii – ale i nadmierna higiena. Zbyt częste mycie okolic intymnych zaburza naturalną mikroflorę, której odbudowanie zajmuje sporo czasu. Na mikroflorę bakteryjną w pochwie wpływa stosowanie antybiotyków oraz doustnej antykoncepcji hormonalnej. Do zachwiania równowagi mogą też przyczyniać się: częste współżycie seksualne, wizyty na basenie i w jacuzzi, czy choroby przewlekłe, np. cukrzyca.

Jak zachować właściwą higienę intymną?

Zadbaj o to, aby nosić tylko przewiewną bieliznę wykonaną z naturalnych materiałów, natomiast unikaj noszenia stringów, które nie chronią dostatecznie miejsc intymnych przed dostępem bakterii z zewnątrz. Weź jeden prysznic dziennie, a w czasie menstruacji podmywaj się w zależności od potrzeby. W czasie miesiączki zrezygnuj z długich kąpieli, ponieważ gorąca woda może nasilać krwawienie. Jeśli stosujesz chusteczki do higieny intymnej, wybieraj tylko te bezzapachowe i hipoalergiczne. Nie używaj gąbek wielorazowych ani myjek, ponieważ są one siedliskiem bakterii. Starannie wybieraj płyn do higieny intymnej. Zwróć uwagę, czy zawiera on syntetyczne barwniki, substancje zapachowe i konserwanty – to sprawcy alergii i podrażnień. W składzie płynu szukaj lanoliny, alantoiny czy gliceryny, które zadziałają nawilżająco i łagodząco. Do depilacji okolic intymnych wybieraj pastę cukrową, delikatne kremy lub pianki. Unikaj golenia przy pomocy maszynki, aby nie nabawić się problemów z wrastającymi włoskami i zapalenia mieszków włosowych.

Jeśli w okolicach intymnych pojawią się drobne otarcia czy niewielkie swędzenie, wykonaj nasiadówkę z naparu rumianku (co najmniej 10-15 minut). Wprowadź do codziennej diety PhytoMix for Women wspierający zdrowie i samopoczucie kobiet. Zawarty w nim Ksantohumol pozyskiwany z szyszek chmielu działa na organizm  odprężająco i chroni przed działaniem wolnych rodników. Natomiast wyciąg z lnu wspiera prawidłową tkankę piersi. A jeśli objawy infekcji nasilają się, koniecznie zasięgnij porady lekarza – ginekologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *