Jak zadbać o siebie w czasie ciąży – sprawdzone porady

Jak zadbać o siebie w czasie ciąży – sprawdzone porady

Ciąża to dla przyszłej matki jednocześnie wyjątkowy i bardzo trudny czas, kiedy wymaga szczególnej troski i dbałości o siebie. Kobieta spodziewająca się dziecka doświadcza w ciągu 9 miesięcy wielu zmian swojej figury i psychiki, a jej organizm staje się bardziej podatny na infekcje i schorzenia. Dlatego bardzo ważne jest zachowanie właściwej higieny życia obejmujące ćwiczenia, prawidłowe odżywianie, badania czy odpowiednią ilość odpoczynku. Jak prawidłowo o siebie zadbać?

Dieta i aktywność fizyczna

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, przez większość czasu przyszła matka może wykonywać odpowiednie do jej możliwości motorycznych ćwiczenia. Najbardziej polecamy pływanie, długie spacery oraz fitness dla kobiet w ciąży, ponieważ nie grożą one szybką kontuzją. Regularny wysiłek fizyczny poprawia krążenie, zwiększa ilość czerwonych krwinek, a także pomaga spalać gromadzony w trakcie ciąży tłuszcz. Dodatkowo, w czasie ćwiczeń wydzielane są endorfiny, zwane też hormonem szczęścia, dzięki którym poprawia się nastrój i zmniejsza ryzyko depresji.

W czasie ciąży przyszła matka powinna pamiętać, aby jeść dla dwojga, a nie za dwoje. Dieta powinna być zróżnicowana i obfitować w  mięsa i nabiał, ryby,  razowe pieczywo, warzywa i owoce, produkty pszenne, kasze, ryż. Do codziennego rytmu posiłków warto włączyć naturalny preparat Prenatal+ opracowany z myślą o kobietach w ciąży. Każda kapsułka zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, witaminę D i E, witaminy z grupy B, niacynę, jod, selen oraz cynk. Codzienna suplementacja pomaga uzupełnić niedobór składników odżywczych potrzebnych w okresie ciąży i laktacji oraz zapewnia harmonijny rozwój płodu.

Prawidłowa higiena w trakcie ciąży

Wiele kobiet w ciąży skarży się na wzmożoną potliwość oraz uczucie gorąca. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę, aby garderoba, a zwłaszcza bielizna były wykonane z materiałów naturalnych i przewiewnych takich, jak len czy bawełna. Stroje powinny być wygodne i nieopinające. W czasie ciąży znacząco wzrasta ryzyko infekcji intymnej. Dlatego należy unikać korzystania z publicznych toalet oraz zrezygnować z gąbek i myjek kąpielowych, które są pożywką dla drobnoustrojów. Dodatkowo, wielu lekarzy odradza stosowanie długich, gorących kąpieli. Miejsca intymne należy myć preparatami przeznaczonymi dla kobiet w ciąży i unikać perfumowanych mydeł i żeli pod prysznic. Na początku ciąży należy wykonać przegląd u stomatologa – wiele pań zauważa wzmożoną próchnicę zębów.

Z chwilą, gdy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, dba już nie tylko o swoje zdrowie, ale i zdrowie swojego dziecka. Dlatego nie należy lekceważyć żadnych niepokojących objawów i konsultować swoje obawy z lekarzem prowadzącym ciążę. Dbajcie o siebie, przyszłe Mamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *