Jak zachować work-life balance. Sprawdzone sposoby na równowagę życiową

Jak zachować work-life balance. Sprawdzone sposoby na równowagę życiową

Praca zajmuje ważne miejsce w życiu każdego z nas – nie tylko gwarantuje stałe dochody, ale też rozwija nasze umiejetności i pomaga nawiązywać nowe znajomości. Gdy przedłużają się projekty, dochodzą nowe zadania, wpadają nadgodziny latwo zatracić się w obowiązkach i zapomnieć o odpoczynku. Cierpi na tym nasze zdrowie, życie rodzinne i towarzyskie, a dni zaczynają zlewać się w jedną całość. Dla tych, którym ciężko zachować work-life balance, przygotowaliśmy przydatne wzkazówki na odzyskanie równowagi życiowej.

Regularnie wykonuj cyfrowy detox

Współczesna praca to nieustanny kontakt z elektroniką i napływem informacji. Dziennie dostajemy dziesiątki e-maili i smsów, odbieramy rozmowy telefoniczne i często jeszcze po godzinacho dbieramy powiadomienia ze służbowych komunikatórów. Aby poprawić równowagę życiową, wyznacz sobie stałą porę, kiedy odkładasz telefon na bok, wyłączasz laptopa i telewizor. Pamiętaj, że odłożenie urządzeń elektrycznych na godzinę przed snem ułatwia zastypianie i poprawia jakość snu.

Postaraj się robić regularne detoksy cyfrowe w czasie weekendów i dni świątecznych. Najważniejsze wiadomości z powodzeniem przeczytasz w poniedziałek, nie denerwując się ciągle katastrofami i doniesieniami o awariach. Zyskasz za to czas na relacje, na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i rozwój osobisty. Zamiast srollować tablicę na Facebooku, wypróbuj medytacje lub weź udział w treningu inteligencji emocjonalnej.

Oddziel przestrzeń prywatną od pracy

Pandemia sprawiła, że zaczęliśmy wykonywać zadania służbowe z domu. Postaraj się rozgraniczyć przestrzenie. Jeśli nie możesz wydzielić oddzielnego pomieszczenia do pracy, zadbaj choćby o drobiazgi, takie, jak dywaniki, półki czy korkowa tablica do przypinania notatek, dzięki którym Twój mózg wyraźnie podzieli sobie, jakie zadania wykonywać w jakich strefach. Przed rozpoczęciem pracy koniecznie pościel łóżko i ubierz się wygodnie, ale schludnie. Nie spędzaj całego dnia pracy w piżamie. Jeśli tylko to możliwe, nie pracuj na łóżku czy kanapie – gdy zaczniesz kojarzyć je z codzienną pracą, będzie Ci trudno odpoczywać.

Buduj właściwe nawyki

Jeśli pracujesz z domu, określ precyzyjnie godziny, kiedy zaczynasz, kończysz i kiedy robisz przerwy. W trakcie pracy nie zajmuj się sprzątaniem, zmywaniem czy praniem. Staraj się wprowadzać do swojego dnia rutynowe elementy – np. pić herbatę codziennie o dziewiątej. Pomoże Ci to zachować równowagę i spokój w dniach, kiedy obowiązki się nawarstwiają. Codziennie wypijaj też przynajmniej 1,5 litra wody, koniecznie z dodatkiem preparatu Coral Mine, który wzbogaci ją w wapń i magnez. I najważniejsze – naucz się, że praca nie jest jedyną wartością w życiu. O Twoim spełnieniu i sukcesie decydują też relacje, przyjaźnie, pasje i wiele innych czynników. Odkryj je i zacznij żyć w równowadze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *