Cukrzyca już dawno zyskała status choroby cywilizacyjnej, a często nazywana jest wręcz epidemią XXI wieku. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że do 2035 roku na cukrzycę zachoruje około 600 mln osób. To tyle, ile wynosi populacja kiilku dużych krajów! W Polsce z cukrzycą zmaga się co 4 obywatel. Na szczęście jest to też choroba, której można zapobiegać. Profilaktyka zmniejsza ryzyko zachorowania aż o 60%.
Profilaktyka cukrzycy w codziennym życiu
Jak łatwo się domyślić, najważniejszym czynnikiem chroniącym przed zachorowaniem jest odpowiednia dieta, bez nadmiaru cukrów i tłuszczu. Należy unikać produktów wysoko przetworzonych oraz używek, a zwiększyć ilość spożywanych warzyw i owoców. Jedz posiłki częściej, nawet 6 razy dziennie, ale mniejszymi porcjami. Dzięki temu poziom glukozy we krwi będzie utrzymywać się na stałym poziomie i zmniejszy się ochota na podjadanie.
Bardzo ważna jest też regularna aktywność fizyczna. Umiarkowany wysiłek pomaga wyregulwoać metabolizm i zachować właściwą masę ciała. Wielu osobom pomaga też w radzeniu sobie ze stresem, który powoduje wzrost glukozy we krwi.
W odwodnionym organizmie, wątroba wydziela hormon, który podnosi poziom cukru we krwi. Dlatego tak ważne jest regularne picie wody – co ważne, wody, a nie słodzonych napojów gazowanych czy soków. Do butelki z wodą, którą zabieramy ze sobą na siłownię, do pracy czy na spacer warto dodać preparatu Coral Mine. Ten naturalny produkt wzbogaca wodę w wapń, magnez i sód. Codzienne stosowanie preparatu poprawia metabolizm, wspomaga redukcję masy ciała oraz pomaga wyregulować pracę układu pokarmowego.
Gdzie szukać pomocy?
Zachorowanie na cukrzycę wiąże się z leczeniem do końca życia i codziennym kontrolowaniem poziomu cukru we krwi. Bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie cukrzycy i wybranie odpowiedniego leczenia. Nie należy lekceważyć takich objawów jak nawracające infekcje, zmęczenie, senność, zaparcia, duży apetyt, utrata masy ciała czy kłopoty z koncentracją.
Każda osoba chora może również zwrócić się z prośbą o informacje do Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą. Pracownicy tej organizacji mają wykształcenie i wieloletnie doświadczenie we wspieraniu osób chorych w każdym wieku.
Zachęcamy do wykonywania regularnych badań profilaktycznych i wizyt u specjalisty. Jeśli jesteś osobą po 45 roku życia, a w Twojej rodzinie występowały przypadki cukrzycy typu pierwszego, nie zwlekaj z wykonaniem badań kontrolnych i ponawiaj je co najmniej raz w roku.
Dodaj komentarz