Jak uniknąć pogryzienia przez kleszcze?

Jak uniknąć pogryzienia przez kleszcze?

Wiosenny wypoczynek przynosi nie tylko relaks, ale i bardzo realne zagrożenie pogryzieniem przez kleszcze. Dawniej kojarzone z lasami i łąkami, obecnie kleszcze czują się dobrze także w miejskich parkach. Są małe, bezgłośne i ślepe, a ich ugryzienie nie boli. A jednak mogą stać się przyczyną groźnego KZM – kleszczowego zapalenia mózgu oraz boreliozy. Jak się przed nimi chronić?

Ochrona przed pogryzieniem

Na spacer lub wycieczkę do lasu wybieraj ubrania dokładnie zakrywające skórę. Kleszcze najczęściej bytują w długich trawach i chętnie wspinają się po nogawkach spodni. Wybieraj jasne ubrania, na których łatwiej zauważyć insekta i strząsnąć, zanim ugryzie. Nogawki spodni włóż do skarpetek, natomiast stopy chroń obuwiem z dłuższą cholewką – świetnie w tej roli sprawdzą się kalosze. Ciało i ubranie spryskaj środkiem odstraszającym insekty.

Po powrocie do domu dokładnie obejrzyj ubranie i całe ciało. Kleszcze wędrują po ubraniu, szukając miejsc ciepłych o cienkiej skórze, gdzie najłatwiej się wkłuć. Szczególnie dokładnie obejrzyj zagłębienia pod kolanem, wokół brzucha i piersi, pachwiny, szyję oraz linię włosów. Warto zaszczepić się przeciwko Kleszczowemu Zapaleniu Mózgu. Zwykle takie szczepienie odbywają tylko osoby podróżujące do krajów o zwiększonym ryzyku występowania KZM, jednak warto sięgnąć po nie także w Polsce.

Gdy doszło do ugryzienia przez kleszcza

Jeśli mimo zachowania środków ostrożności doszło do ugryzienia, należy usunąć insekta z ciała najszybciej jak to możliwe. Załóż jednorazowe rękawiczki ochronne i przygotuj pęsetę, kartę do wyciągania kleszczy czy haczyk do usuwania kleszczy. Chwyć kleszcza jak najbliżej skóry i mocnym ruchem pociągnij do góry, a następnie odkaź ranę spirytusem. Jeśli nie uda Ci się usunąć całego owada, zgłoś się jak najszybciej do lekarza. Miejsce po ugryzieniu obserwuj przez kolejnych 30 dni. Jeśli pojawi się w nim rumień powiększający się z dnia na dzień, czyli tak zwany rumień wędrujący, zgłoś się do specjalisty, ponieważ może on być oznaką boreliozy. Na szczęście nie każde ugryzienie kończy się chorobą, ponieważ nie wszystkie owady są zainfekowane.

Nie zawsze udaje się uniknąć ugryzienia, ale zawsze można wspomóc swój organizm. Miłośnikom wypoczynku na wolnym powietrzu polecamy naturalny preparat H-500. To idealne połączenie dla osób uprawiających sport – pomaga usuwać nadmiar kwasu mlekowego z mięśni oraz wzmacnia ogólną odporność organizmu. Dodatkowo zwiększa potencjał energetyczny organizmu poprzez stymulowanie produkcji energii komórkowej z rozkładu białek i węglowodanów z pokarmu.H-500 to wspaniałe źródło antyoksydantów i gwarancja dobrej kondycji. Wypróbuj już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *