Jak rozpoznać stan przedzawałowy?

Jak rozpoznać stan przedzawałowy?

Stan przedzawałowy, przez lekarzy nazywany także niestabilną dławicą piersiową spowodowany jest niedokrwieniem mięśnia sercowego. Do serca dostarczana jest zbyt mała ilość krwi, co zaburza jego normalną pracę. Dzieje się tak, gdy któraś tętnica jest zwężona, zwykle na skutek odkładania się cholesterolu. Dlatego stan przedzawałowy grozi szczególnie osobom otyłym, chorującym na cukrzycę, palaczom oraz osobom z nadciśnieniem tętniczym. Jak rozpoznać stan przedzawałowy?

Stan przedzawałowy – objawy i leczenie

Stan przedzawalowy wskazuje na nieodwracalne zmiany w komórkach serca. Brak leczenia może zakończyć się martwicą komórek, a w konsekwencji zawałem serca. Objawy dławicy piersiowej pojawiają się najczęściej w trakcie aktywności fizycznej. W środkowej lewej  części klatki piersiowej występuje intensywny, piekący ból dający uczucie napierania na mostek. Ból może promieniować do lewego barku, palców lewej ręki, a niekiedy nawet do żuchwy. Ból w stanie przedzawałowym trwa ok. 20 minut i mogą towarzyszyć mu duszności. Dodatkowo, mogą się także pojawić nudności, obfite pocenie się oraz intensywne znużenie. U kobiet często pojawia się także ból nadbrzusza, który nie mija mimo przyjęcia leków.

Leczenie stanu przedzawałowego polega przede wszystkim na zmianie dotychczasowego trybu życia. Zalecane jest zadbanie o dobrze zbilansowaną dietę – jeśli nie jesteśmy w stanie sami ułożyć odpowiedniego jadłospisu, warto skorzystać z pomocy dietetyka. Dodatkowo zaleca się zwiększenie codziennej dawki ruchu, oczywiście rodzaj ćwiczęń powinien być dostosowany do możliwości osoby chorej. Lekarz kardiolog może również zalecić przyjmowanie leków rozszerzających naczynia krwionośne i stabilizujących ciśnienie krwi.

Jak zadbać o zdrowe serce?

W trosce o prawidłową pracę serca specjaliści Coral Club przygotowali zestaw Cardio Pack. Zestaw zawiera cztery suplementy, które pomogą uzupełnić niedobór witamin i minerałów w organizmie. Preparat Koenzym Q10 wspomaga utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi oraz utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu. Coral Taurine reguluje ilość potasu, magnezu i sodu,  wspiera układ krwionośny, wspomaga prawidłowy transport krwi w organizmie i hamuje produkcję szkodliwego cholesterolu. Coral Magnesium dostarcza codziennej dawki magnezu, który zapobiega powstawaniu uciążliwych skurczów mięśni. Natomiast PentoKan to unikalne połączenie potasu i witaminy C. Potas wspiera działanie układu nerwowego i utrzymanie właściwego ciśnienia krwi, zaś witamina C wspiera odporność organizmu i powstawanie kolagenu budującego naczynia krwionośne.

Zestaw Cardio Pack to codzienna dawka zdrowia. Sięgnij po nią i Ty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *