Siła, z jaką krew oddziałuje na ściany naczyń krwionośnych, nazywana jest ciśnieniem krwi. Pomiar ciśnienia pokazuje dwie wartości: ciśnienie skurczowe – czyli nacisk wywierany przez krew na tętnice podczas skurczu serca – i ciśnienie rozkurczowe, czyli ciśnienie wywierane wtedy, gdy komory serca wypełniają się krwią, a mięsień sercowy odpoczywa. U dorosłej, zdrowej osoby prawidłowe ciśnienie powinno wynosić 120/80 mm Hg. Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego uznaje ciśnienie powyżej 140 mm Hg za stan nadciśnienia.
Objawy nadciśnienia
Nadciśnienie jest dość trudne do zdiagnozowania, ponieważ na początku choroby nie daje zbyt wielu objawów, dlatego też pacjenci nie zgłaszają się na wizytę do kardiologa. W miarę rozwoju tego schorzenia, będą pojawiać się: duszności, zawroty głowy, uciążliwe migreny, kołatanie serca, uderzenia gorąca, nadmierna potliwość. Przy zaawansowanym, nieleczonym nadciśnieniu dochodzi do uszkodzenia także innych narządów. Wtedy mogą pojawić się poważne objawy w postaci: obrzęków, zaburzenia czucia i widzenia, szybkiej utraty ciepła z kończyń. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do rozwoju miażdżycy, zawału serca, niewydolności serca, udaru mózgu, a u kobiet w ciąży może powodować również problemy z utrzymaniem ciąży.
Jak leczyć nadciśnienie?
Podobnie jak przy wielu innych chorobach serca, w leczeniu nadciśnienia niezbędne jest wdrożenie leczenia farmaceutycznego oraz zmiana trybu życia. W oparciu o wiek, przebyte choroby i ogólną kondycję pacjenta kardiolog dobiera jeden z preparatów hipotensyjnych, czyli obniżających ciśnienie krwi. Istnieje kilka grup takich preparatów, między innymi: działające moczopędnie diuretyki, alfa i betablokery, blokery kanałów wapniowych, inhibitory konwertazy angiotensyny. Oprócz regularnego przyjmowania leków, niezbędna jest zmiana nieprawidłowych nawyków żywieniowych, zwłaszcza nadmiernego spożycia sodu, żywności typu fast food, rezygnacja z palenia papierosów i dużego spożycia alkoholu oraz zwiększenie codziennego wysiłku fizycznego. W leczeniu nadciśnienia bardzo ważnym czynnikiem jest również stres. W zależności od potrzeb warto spróbować codziennej medytacji, muzyki relaksacyjnej czy terapii prowadzonej przez psychoterapeutę.
Ponieważ wierzymy, że lepiej zapobiegać niż leczyć, polecamy Zestaw Cardio Pack składający się z czterech preparatów, które pomogą uzupełnić niedobór witamin i minerałów. Zestaw Cardio Pack to codzienne wsparcie prawidłowej pracy serca i układu krwionośnego. Sięgnij po niego już dziś!
Dodaj komentarz