Jak przetrwać kwarantannę i zachować spokój

Jak przetrwać kwarantannę i zachować spokój

Z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa wiele osób spędzi najbliższe tygodnie w izolacji. Część z nas po powrocie z zagranicznych podróży odbędzie przymusową kwarantannę, inni otrzymali możliwość pracy zdalnej z dom lub właśnie odbywają zajęcia uniwersyteckie online. Jednak wszystkich z nas dotyczy wspólny mianownik – musimy nauczyć się żyć w nowej rzeczywistości, mierząc się z naszymi lękami i trudnymi myślami.

Niepokój jest naturalną częścią izolacji – jak radzić sobie z lękiem?

Lęk, zaniepokojenie i stres towarzyszące nam od kilku dni są naturalnymi uczuciami i nie należy się ich wstydzić. Nasze życie codzienne bardzo się zmieniło, a z wielu rzeczy musieliśmy zrezygnować. Śluby i wesela, uroczystości rodzinne, urlopy, podróże, konferencje i wystąpienia, a także wiele innych spotkań zostało odwołanych lub przesuniętych do bliżej nieokreślonej przyszłości. Martwimy się o pracę, dochody i naszych bliskich mieszkających w innych miejscowościach. W tej sytuacji bardzo pomocna może być zwyczajna rozmowa telefoniczna. Zadzwońmy do osób, których dawno nie widzieliśmy – to może być nasza babcia, koleżanka ze studiów, znajomy mieszkający za granicą. Wykorzystajmy możliwości współczesnej technologii. Skoro my czujemy się samotni, na pewno są tysiące innych osób, które czują podobnie i chętnie porozmawiają z nami przez internet, podzielą się ciekawym przepisem, polecą książkę, czy zwyczajnie ponarzekają razem z nami. Jeśli poczujesz się przytłoczony i zniechęcony, zacznij spisywać swoje myśli. Możesz podzielić się notatkami z kimś, komu ufasz, poproś o rozmowę o swoich emocjach.

Pamiętajmy też, żeby nie spędzać całego dnia na czytaniu i słuchaniu wiadomości. Ustalmy sobie, w jakich godzinach sprawdzamy kanał informacyjny, ale nie róbmy tego częściej niż 1-2 dziennie.  Nasz system poznawczy też potrzebuje czasu, aby się zregenerować.

Pozytywne działania na czas izolacji

Izolacja nie musi przynosić tylko załamań nerwowych i smutku. Pomyśl, kiedy ostatnio miałeś tak dużo czasu dla siebie. Może czas wypróbować przepisy zapisywane skrzętnie na później? Albo wyjąć z szafy scrabble i urządzić turniej z całą rodziną? Albo rozpocząć naukę nowego języka? Warto zaplanować sobie regularny plan dnia i przestrzegać godzin poszczególnych zajęć. Jeśli pracujesz z domu, nie rób tego w piżamie. Ubierz się wygodnie, ale schludnie, przygotuj kubek ulubionej kawy lub herbaty i stanowisko do pracy.

Domowa kwarantanna to także świetny sposób, aby nasz dom stał się bardziej przyjaznym miejscem. Warto przejrzeć szafy i zakamarki w poszukiwaniu rzeczy, które są nam niepotrzebne. Stare skarpetki z dziurą na pięcie, pęknięta filiżanka, nigdy nienoszony sweter w renifery – to rzeczy, które zajmują naszą przestrzeń. Może czas też na przemeblowanie, czy zmianę dekoracji? Otoczenie bardzo mocno wpływa na nasz nastrój, dlatego warto zadbać o dobrą muzykę i czystość wokół nas. Przebywanie w domu bywa frustrujące, dlatego do planu dnia warto dodać regularne ćwiczenia, a co kilka dni możemy nagrodzić się własnoręcznie upieczonymi babeczkami i kąpielą z bąbelkami. Nie musimy jeść tylko kasz i makaronów!

A wy jakie macie sposoby na przetrwanie przymusowej izolacji? Podzielcie się z nami w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *