Gastroskopia to potoczna nazwa badania wykonywanego przy pomocy endoskopu, czyli giętkiej sondy wprowadzanej do przewodu pokarmowego przez usta pacjenta. Skierowanie na gastroskopię wywołuje zwykle w pacjentach silny lęk, ze względu na potencjalny dyskomfort. Obecnie badanie to jest całkowicie bezbolesne, a wykonuje się je przy pomocy nowoczesnego, elastycznego sprzętu dostosowanego do fizjologicznego kształtu narządów. Jak przebiega gastroskopia?
Przygotowanie do badania
Przed wykonaniem gastroskopii należy powstrzymać się od jedzenia przez co najmniej 6-8 godzin i od picia co najmniej 4 godziny. Nie należy także żuć gumy, używać płynu do płukania ust oraz palić papierosów. W czasie wywiadu lekarskiego specjalista wypyta o wszystkie przyjmowane stale leki i wyda zalecenie, których z nich nie przyjmować w dniu badania. Przed samym badaniem należy zdjąć okulary oraz usunąć wszystkie ruchome przedmioty z ust – protezy zębowe, aparaty ortodontyczne, kolczyki. Zabieg może zostać wykonany bez znieczulenia, ze znieczuleniem miejscowym gardła oraz pod narkozą. Przez około 2 godziny po badaniu nie należy spożywać żadnych pokarmów, a przez około dobę wybierać raczej pokarmy płynne. Do picia najlepiej wybierać wodę o temperaturze pokojowej z dodatkiem preparatu Coral-Mine, który wzbogaci ją o korzystne dla organizmu minerały.
Jak przebiega gastroskopia?
Przed zabiegiem pacjent układa się na boku, a pielęgniarka zakłada mu ustnik, który zapobiega niekontrolowanemu zamknięciu ust. Najtrudniejszy moment to konieczność połknięcia sondy i zapanowania nad odruchem wymiotnym – dlatego do badania często stosowane jest znieczulenie szyi ułatwiające cały proces. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut i jest bezbolesne. W trakcie zabiegu pacjent powinien po prostu leżeć nieruchomo, regularnie oddychać i starać się nie przełykać śliny. Ponieważ endoskop wtłacza do jelit niewielką ilość powietrza, w czasie badania może występować uczucie wzdęcia. Podczas gastroskopii lekarz ocenia stan przełyku, żołądka i dwunastnicy. W razie potrzeby może też od razu pobrać wycinki tkanek do badania histopatologicznego, co pacjent odczuwa jedynie jako lekkie szarpnięcia lub uszczypnięcia. Gastroskopia to zabieg bardzo bezpieczny, o czym świadczy możliwość wykonywania go u kobiet w ciąży. Najczęściej nie powoduje żadnych powikłań. Jeśli zabieg nie był wykonywany w znieczuleniu ogólnym, pacjent może od razu po zakończeniu procedury udać się do domu.
Choć gastroskopia kojarzy się z nieprzyjemnymi doznaniami, stanowi szybki i skuteczny sposób oceny wszelkich nieprawidłowości górnego odcinka przewodu pokarmowego. Dzięki sondzie wyposażonej w kamerę, lekarz może w czasie rzeczywistym obejrzeć tkanki i szybko zdecydować o dalszym leczeniu.
Dodaj komentarz