Jak dbać o serce, by służyło nam jak najdłużej

Jak dbać o serce, by służyło nam jak najdłużej

17 milionów ludzi umiera każdego roku z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego, a choroby układu krążenia są w Polsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów. Wielu schorzeniom możemy zapobiec, jeśli tylko włożymy trochę wysiłku i w porę zaczniemy o siebie dbać.

Cztery kroki do zdrowego serca

Jednym z  najłatwiejszych sposobów zmniejszających ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia jest regularny wysiłek fizyczny. Osoby zdrowe powinny wykonywać ćwiczenia o umiarkowanej intensywności co najmniej 3 razy w tygodniu, każda sesja nie powinna trwać mniej niż 30 minut. Najkorzystniejsze są: szybki marsz, jazda rowerem, gimnastyka lub pływanie.

Drugim ważnym elementem jest prawidłowa dieta. Do smażenia należy stosować oliwę z oliwek i inne oleje roślinne tłoczone na zimno. Warto wybierać chude wędliny, a z mięs – drób i cielęcinę. W jadłospisie dwa razy w tygodniu powinny pojawić się ryby. Zawarte w nich kwasy Omega-3 zmniejszają krzepliwość krwi, obniżają ciśnienie, polepszają elastyczność naczyń krwionośnych. Spożywaj dużo owoców i warzyw, a z produktów zbożowych wybieraj te z dużą zawartością błonnika (otręby, musli, chleb pełnoziarnisty).

Nie zapominaj o wypoczynku – śpij co najmniej osiem godzin na dobę. Zamiast długiego leniuchowania, wybieraj aktywny wypoczynek, a swój urlop podziel na dwie części. Ważnym elementem wypoczynku jest umiejętność radzenia sobie ze stresem, który jest obecny w naszym życiu niemal codziennie. Warto do codziennego grafiku wprowadzić ćwiczenia jogi, słuchanie muzyki klasycznej, zajęcia z ceramiki, czy uprawę roślin, aby oderwać się od problemów w pracy, konfliktów rodzinnych, czy pesymistycznych rozmyślań.

W codziennym dbaniu o serce warto też sięgnąć po zestaw Cardio Pack od Coral Club. To  codzienna porcja witamin i minerałów ważnych dla prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Zawiera aż cztery różne produkty: Coral Magnesium, Coral Taurine, Coenzym Q10 oraz PentoKan, czyli pakiet maksymalnie wspomagający nasze serce.

Niezbędne badania – by mieć serce jak dzwon

Nawet, jeśli czujemy się całkowicie zdrowi i nie znaleźliśmy się w grupie osób narażonych na choroby układu krążenia, warto wykonać kilka podstawowych badań.  Przede wszystkim co najmniej raz w roku poprośmy lekarza o pomiar ciśnienia tętniczego. Ponadto, nie rzadziej niż co 5 lat, należy przejść badanie przesiewowe stężenia cholesterolu, a pacjentów powyżej 45 roku życia także badanie przesiewowe glikemii na czczo. Osoby mające trudności z utrzymaniem prawidłowej masy ciała powinny także co 2 lata obliczyć wskaźnik masy ciała. Odradzamy także palenie papierosów, a alkohol zalecamy spożywać rzadko i w umiarkowanych ilościach.

Jak już wiemy – z sercem nie ma żartów! Zachęcamy, aby nie odkładać na później badań i już dziś rozpocząć pierwsze zmiany w trosce o swoje zdrowie. Może przejdziecie dodatkowy przystanek pieszo, zamiast jechać autobusem, zastąpicie czekoladę garścią orzechów czy owocami, zmierzycie ciśnienie? Każda drobna zmiana się liczy. Serce wam za to podziękuje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *