17 milionów ludzi umiera każdego roku z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego, a choroby układu krążenia są w Polsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów. Wielu schorzeniom możemy zapobiec, jeśli tylko włożymy trochę wysiłku i w porę zaczniemy o siebie dbać.
Cztery kroki do zdrowego serca
Jednym z najłatwiejszych sposobów zmniejszających ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia jest regularny wysiłek fizyczny. Osoby zdrowe powinny wykonywać ćwiczenia o umiarkowanej intensywności co najmniej 3 razy w tygodniu, każda sesja nie powinna trwać mniej niż 30 minut. Najkorzystniejsze są: szybki marsz, jazda rowerem, gimnastyka lub pływanie.
Drugim ważnym elementem jest prawidłowa dieta. Do smażenia należy stosować oliwę z oliwek i inne oleje roślinne tłoczone na zimno. Warto wybierać chude wędliny, a z mięs – drób i cielęcinę. W jadłospisie dwa razy w tygodniu powinny pojawić się ryby. Zawarte w nich kwasy Omega-3 zmniejszają krzepliwość krwi, obniżają ciśnienie, polepszają elastyczność naczyń krwionośnych. Spożywaj dużo owoców i warzyw, a z produktów zbożowych wybieraj te z dużą zawartością błonnika (otręby, musli, chleb pełnoziarnisty).
Nie zapominaj o wypoczynku – śpij co najmniej osiem godzin na dobę. Zamiast długiego leniuchowania, wybieraj aktywny wypoczynek, a swój urlop podziel na dwie części. Ważnym elementem wypoczynku jest umiejętność radzenia sobie ze stresem, który jest obecny w naszym życiu niemal codziennie. Warto do codziennego grafiku wprowadzić ćwiczenia jogi, słuchanie muzyki klasycznej, zajęcia z ceramiki, czy uprawę roślin, aby oderwać się od problemów w pracy, konfliktów rodzinnych, czy pesymistycznych rozmyślań.
W codziennym dbaniu o serce warto też sięgnąć po zestaw Cardio Pack od Coral Club. To codzienna porcja witamin i minerałów ważnych dla prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Zawiera aż cztery różne produkty: Coral Magnesium, Coral Taurine, Coenzym Q10 oraz PentoKan, czyli pakiet maksymalnie wspomagający nasze serce.
Niezbędne badania – by mieć serce jak dzwon
Nawet, jeśli czujemy się całkowicie zdrowi i nie znaleźliśmy się w grupie osób narażonych na choroby układu krążenia, warto wykonać kilka podstawowych badań. Przede wszystkim co najmniej raz w roku poprośmy lekarza o pomiar ciśnienia tętniczego. Ponadto, nie rzadziej niż co 5 lat, należy przejść badanie przesiewowe stężenia cholesterolu, a pacjentów powyżej 45 roku życia także badanie przesiewowe glikemii na czczo. Osoby mające trudności z utrzymaniem prawidłowej masy ciała powinny także co 2 lata obliczyć wskaźnik masy ciała. Odradzamy także palenie papierosów, a alkohol zalecamy spożywać rzadko i w umiarkowanych ilościach.
Jak już wiemy – z sercem nie ma żartów! Zachęcamy, aby nie odkładać na później badań i już dziś rozpocząć pierwsze zmiany w trosce o swoje zdrowie. Może przejdziecie dodatkowy przystanek pieszo, zamiast jechać autobusem, zastąpicie czekoladę garścią orzechów czy owocami, zmierzycie ciśnienie? Każda drobna zmiana się liczy. Serce wam za to podziękuje!
Dodaj komentarz