Dieta planetarna – czy warto po nią sięgnąć?

Dieta planetarna – czy warto po nią sięgnąć?

Dieta planetarna, jak sama nazwa podpowiada, została opracowana w taki sposób, aby była przyjazna planecie i wspierała dobre zdrowie jej mieszkańców. Autorami diety są naukowcy z komisji The EAT – Lancet Commission on Food, Planet, Health. Prawidłowa dieta planetarna dostarcza dużej ilości energii, zawiera różnorodne składniki, ale jest uboga w produkty pochodzenia zwierzęcego. Ponadto dostarcza wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz ogranicza spożywanie żywności wysokoprzetworzonej i cukrów.

Dieta planetarna nazywana jest oddechem dla klimatu, ponieważ zmiany w diecie mogą pomóc w poprawie jakości środowiska naturalnego i ograniczeniu gazów cieplarnianych. Jak działa dieta planetarna?

Dieta planetarna – najważniejsze zasady

Dieta dobra dla klimatu zakłada ograniczenie spożycia mięsa, zwłaszcza mięsa czerwonego na rzecz białek roślinnych. Dodatkowo wskazane jest również zmniejszenie ilości mleka i nabiału. Każdy dzień powinien zawierać 5 porcji owoców i warzyw. Istotne jest też zwiększenie spożycia orzechów, roślin strączkowych, pełnoziarnistych produktów zbożowych. Autorzy diety podkreślają, że spożycie orzechów w diecie powinno być nawet 10 razy większe niż obecnie! To, co najlepsze w orzechach, znajdziesz w preparacie Black Walnut Leaves. Liście czarnego orzecha działają antyoksydacyjnie i przeciwpasożytniczo, a kwas linolenowy pomaga zmniejszyć ilość szkodliwego cholesterolu.

W diecie planetarnej zalecane jest spożywanie głównie tłuszczy roślinnych i bardzo duże ograniczenie cukru dodanego. Oczywiście zaleca też rezygnację z produktów typu fast food oraz napojów gazowanych. Dieta planetarna jest elastyczna, nie zmusza do całkowitego pozbycia się jakiejś grupy produktów, ale pozwala zastępować je innymi. Dodatkowo przygotowane potrawy są bardzo kolorowe i różnorodne smakowo.

Korzyści ze stosowania diety planetarnej

Dieta planetarna dostarcza błonnika pokarmowego, polifenoli oraz witamin, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wielu chorób (m.in. cukrzycy, otyłości, chorób serca). Dieta planetarna opracowana jest z myślą o dostarczeniu odpowiedniej ilości energii przy jednoczesnym zapobieganiu nadwadze i otyłości. Prawidłowo rozplanowany jadłospis przyczyni się także do ograniczenia marnotrawstwa żywności w gospodarstwach domowych. Ograniczenie spożycia mięsa przyczyni się do mniejszego zużycia wody, zmniejszenia wylesiania i pomoże w ograniczeniu produkcji gazów cieplarnianych.

Warto pamiętać, że dieta planetarna została opracowana z myślą o osobach zdrowych i powyżej drugiego roku życia. Osoby z grup wrażliwych na niedobory pokarmowe, między innymi kobiety w ciąży, matki karmiące piersią, czy dzieci powinny monitorować czy dieta spełnia ich dobowe zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *