Dieta frutariańska – wady i zalety

Dieta frutariańska – wady i zalety

Ludowe powiedzenie głosi: „Jabłko z wieczora i nie ma doktora”. W większości poradników zdrowego odżywiania przeczytasz, że należy spożywać dużo świeżych owoców i naturalnych soków. Niektórzy poszli więc o krok dalej – przeszli na dietę frutariańską, która pozwala jeść wyłącznie owoce. Brzmi smacznie i zachęcająco, prawda? A jak jest naprawdę?

Zalety frutarianizmu

Chociaż wiele owoców ma niewielką ilość kalorii, dostarczają organizmowi ogromnej dawki witamin i minerałów. Regularnie spożywane, zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, wiele rodzajów nowotworów, choroby układu sercowo-naczyniowego oraz pomagają unormować ciśnienie. Dodatkowo, świetnie działają na wzrok oraz wspomagają kontrolę masy ciała i leczenie otyłości.

Frutarianizm uczy regularnego spożywania posiłków i wspomaga prawidłowe nawodnienie organizmu. Należy jeść małe porcje co 2-3 godziny oraz pić co najmniej 2 litry wody i świeżych soków. Taka dieta sprawdza się bardzo dobrze do oczyszczania organizmu z toksyn, ale lepiej stosować ją tylko przez kilka dni jako „post frutariański”.

Wady frutarianizmu

Wszystkie owoce muszą być spożywane w postaci surowej – zabronione jest gotowanie i inne formy obróbki termicznej żywności. Do podstawowych wad zalicza się zbyt mały udział białka pełnowartościowego w diecie i niewystarczające ilości wapnia, żelaza i cynku. Innym niekorzystnym czynnikiem jest także niedobór witaminy B12 oraz niska ilość kalorii dostarczanych do organizmu.

Duża ilość cukru obecnego w owocach może powodować wahania nastroju i napady niepohamowanego głodu. Dodatkowo negatywnie działa na zdrowie zębów, powodując próchnicę. Owoce zawierają dużo wody i ulegają szybkiemu strawieniu, w konsekwencji wielu frutarian cierpi na częste biegunki.

Zanim podejmiesz próbę przejścia na frutarianizm, wykonaj badania profilaktyczne i skonsultuj się z lekarzem. Aby mieć pewność, że Twój organizm otrzyma niezbędną dawkę witamin i minerałów, sięgnij po preparat Ultimate. Wspomoże pracę Twojego układu odpornościowego oraz pomoże utrzymać wysoki poziom energii, gdy dopadną Cię wahania poziomu nastroju. Zalecamy stosowanie 1 tabletki raz lub dwa razy dziennie w trakcie lub po posiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *