Anemia, nazywana także niedokrwistością, to stan, gdy w organizmie znajduje się zbyt mało hemoglobiny, której zadaniem jest transportowanie tlenu we krwi. Anemii towarzyszy także obniżony hematokryt, czyli zmniejszona liczba erytrocytów w stosunku do objętości krwi. Anemia kojarzona jest powszechnie z wycieńczeniem, bladością i ogólnym osłabieniem organizmu, nie są to jednak jedyne objawy. Jak rozpoznać anemię? Jak przebiega jej leczenie?
Jak diagnozowana jest anemia?
Anemia nie jest chorobą, a zaburzeniem prawidłowego funkcjonowania organizmu i może towarzyszyć wielu różnym schorzeniom. Do objawów należy ogólna bladość – skóry, błon śluzowych w jamie ustnej oraz spojówek, a także szybsze zmęczenie, uciążliwe migreny, duszności czy kołatanie serca. Anemii towarzyszą też problemy z koncentracją, gorsze przyswajanie informacji, a w cięższych przypadkach również zła kondycja włosów i paznokci. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest morfologia krwi wraz z późniejszym wywiadem lekarskim. Jeśli wyniki nie są jednoznaczne, lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań – sprawdzenie stężenia żelaza, witaminy B12 oraz kwasu foliowego, badanie kału na obecność krwi utajonej czy badanie liczby przeciwciał przeciwko czerwonym krwinkom.
Profilaktyka i leczenie anemii
Leczenie anemii uzależnione jest od jej przyczyny. Najczęstsze metody obejmują podawanie leków uzupełniających niedobory żelaza, kwasu foliowego i witaminy B12 oraz leczenie chorób towarzyszących. W wyjątkowo ciężkich przypadkach choremu przetaczana jest krew lub przeszczepiany szpik kostny od zdrowego dawcy. Bardzo ważnym czynnikiem zapobiegającym powstaniu niedokrwistości jest prawidłowa dieta. Powinna zawierać pokarmy bogate w żelazo hemowe i niehemowe (czyli żelazo pochodzenia zwierzęcego i roślinnego), które znajdziemy w podrobach, zielonych warzywach czy gruboziarnistych kaszach. Osoby zagrożone anemią powinny ograniczyć spożywanie kawy, herbaty, nabiału oraz pokarmów o wysokiej zawartości błonnika, ponieważ hamują one przyswajanie żelaza z przewodu pokarmowego. Do codziennej diety należy wprowadzić natomiast regularne dawki witaminy C, która usprawnia proces wchłaniania żelaza. Najskuteczniejszym preparatem jest oczywiście Liposomalna Witamina C w postaci wygodnych w dozowaniu kropli. Liposomy wyprodukowane z lecytyny słonecznikowej przyswajają się w 100% i są bezpieczne dla osób uczulonych na soję czy gluten.
Pamiętajmy, że najlepszą metodą zapobiegania niedokrwistości są regularne badania diagnostyczne oraz prawidłowa dieta.
Dodaj komentarz