Czy można prać ekologicznie i oszczędzać wodę?

Czy można prać ekologicznie i oszczędzać wodę?

Przeciętna osoba dorosła w Polsce zużywa około 100 litrów wody na dobę do codziennej higieny oraz spłukiwania toalety. Używanie pralki to dodatkowe kilkadziesiąt litrów. Oczywiście pranie jest konieczne, jednak oszczędzanie wody jest o wiele prostsze niż się wydaje. Wystarczy bardziej świadome eksploatowanie urządzeń i zmiana kilku codziennych nawyków, aby szybko dostrzec oszczędności i nadwyżki w domowym budżecie. Jak prać ekologicznie?

Wybieraj niższe temperatury

Wysoka temperatura wody negatywnie działa na włókna. Większość ubrań powinna być prana w maksymalnie 40 stopniach, choć często w zupełności wystarcza 30. Wyjątkiem jest pościel, która powinna być prana w 60 stopniach. Poznaj właściwości tkanin – nie wszystkie materiały potrzebują równie częstego prania. Nie każda rzecz wymaga gruntownego prania po każdym założeniu. Tkaniny takie, jak naturalna wełna nie przepadają za nadmiernym kontaktem z wodą, a jednocześnie są  dość odporne na zatrzymywanie zapachu i zabrudzenia.

Stosuj skuteczne detergenty

Po praniu nietrudno zauważyć, które detergenty pozostawiają zabrudzenia i nie radzą sobie z trudniejszymi plamami. Zamiast namaczania wstępnego, a później dłuższego prania, zamień detergenty na bardziej skuteczne środki o wysokiej jakości działania. Tanie proszki potrafią szybko zniszczyć delikatne ubrania, a to za sprawę dodatku mineralnych materiałów ściernych. Ścierające drobinki zwiększają tarcie materiału, a to uszkadza tkaninę. Dodatkowo takie ścieranie powoduje zwiększone wydzielanie mikroplastiku, który wraz z rybami morskimi trafia potem na nasze talerze.

Dlatego już dziś zamień swój codzienny proszek na  Alive Skoncentrowany proszek do prania tkanin białych i kolorowych. Alive sprawdzi się do prania w niskich temperaturach niezależnie od poziomu twardości wody. Nadaje się do prania ręcznego i mechanicznego. Skutecznie i szybko usuwa plamy z oleju, smaru, krwi, kawy, herbaty, czekolady, wina. Nie niszczy koloru i struktury tkanin.

Ekologiczne pranie to także rezygnacja z niepotrzebnych produktów. Zamiast płynu do płukania, możesz dodać do pralki kilka kropel ulubionego, naturalnego olejku. Do zmiękczania tkanin sprawdzi się ocet, a zamiast szkodliwego wybielacza, zwyczajna, domowa soda oczyszczona. Pamiętaj także, aby prawidłowo dozować każdy produkt. Większa ilość proszku czy płynu nie sprawi, że tkaniny lepiej się upiorą. Natomiast zwiększy Twoje rachunki – pralka będzie zużywać więcej wody, aby dokładniej wypłukać ubrania.

Ekologiczne pranie oszczędzające wodę to działanie dobre dla portfela i dla planety. Warto przyjrzeć się swoim nawykom w tej dziedzinie i rozpocząć zmiany. A jakie są Twoje sposoby oszczędzania wody w gospodarstwie domowym? Czekamy na Twoje pomysły w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *