Czy biegając można ratować świat? Kilka słów o ploggingu

Czy biegając można ratować świat? Kilka słów o ploggingu

Dla jednych szybka przebieżka przed pracą jest codziennym źródłem energii, inni wybierają specjalistyczne sprzęty na siłowni i bieg w rytm muzyki. Jak się okazuje, biegając można też zostać bohaterem walczącym o lepsze jutro. Jak to zrobić? Wystarczy uprawiać plogging. To słowo wymyślone przez szwedzkich aktywistów oznacza bieganie połączone ze zbieraniem śmieci. Nazwa pochodzi ze zbitki słów „jogging” oraz „plocka upp”, czyli „zbierać”.

Na czym polega plogging?

Plogging szczególnie ważny jest teraz, w roku pandemii. Ze względu na higienę używamy o wiele więcej produktów jednorazowych – maseczek, rękawiczek, plastikowych reklamówek, woreczków na warzywa. Wiele produktów jeszcze w sklepie pakujemy w dodatkowe siatki, aby uniknąć kontaktu z bakteriami. Do tego dochodzą potrawy zamawiane z restauracji na wynos docierające do nas w styropianowych opakowaniach. Dziś, niestety wszędzie – w parkach, na skwerach, w lesie, czy na szlakach górskich możemy natknąć się na takie porzucone śmieci, które nie tylko nas irytują, ale przede wszystkim szkodzą przyrodzie. A część z nich może wydzielać szkodliwe substancje lub spowodować śmierć jakiegoś zwierzęcia próbującego znaleźć pożywienie wśród wyrzuconych resztek.

Przede wszystkim plogging to akcja nie tylko dla biegaczy. Wystarczy trucht, marsz, wyprawa z psem czy zwykły spacer. Ważne jest, aby odbywał się regularnie. Przed wyjściem wyposażamy się w worek lub papierową torbę i pakujemy do nich śmieci, które zobaczymy po drodze podczas naszej przebieżki. Każde schylenie się to dodatkowe ćwiczenie poprawiające naszą kondycję i mały krok w walce z zanieczyszczeniem środowiska.

Jak się przygotować do ploggingu?

Nie jest to trudne. Załóż te ciuchy, w których normalnie biegasz. Z jedną małą różnicą – zabierz ze sobą jednorazowe rękawiczki i reklamówkę lub worek, do którego spakujesz zauważone po drodze śmieci. Pamiętaj, że podczas jednej wyprawy nie musisz samodzielnie posprzątać całego lasu, ale Twoja postawa może zachęcić innych biegaczy do włączenia się w tę pozytywną akcję. Co jeszcze może się przydać? Na pewno zestaw Waterpack od Coral Club, który pomoże Ci zadbać o właściwe nawodnienie organizmu podczas długiego wysiłku. W zestawie znajdziesz preparat Coral Mine wzbogacający wodę w niezbędne minerały oraz zmniejszający jej twardość i wygodną butelkę, którą możesz zabrać ze sobą wszędzie.

Po zakończonym biegu koniecznie zrób zdjęcie lub filmik swoich zbiorów, wrzuć na swojego Facebooka lub Instagrama i oznacz hashtagami #trashrun i #zdrowiekoralowe. Nominuj do akcji swoich znajomych, im nas więcej, tym czyściejsza stanie się nasza planeta.

Uwaga! Właśnie zostałeś nominowany!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *