Opalanie poprawia nastrój i wygląd skóry, stymuluje produkcję witaminy D i łagodzi uporczywe bóle mięśni – ale tylko wtedy, gdy jest bezpieczne. Chociaż wizyty w solariach z roku na rok tracą na popularności, nadal nie wszyscy amatorzy plażowania są świadomi, że opalanie pod naturalnymi promieniami słonecznymi również może być szkodliwe. Niewłaściwe opalanie może prowadzić do poparzeń skóry, nasilenia trądziku, a nawet nowotworu zwanego czerniakiem.
Jeśli chcesz czerpać przyjemność z bezpiecznego opalania, koniecznie przeczytaj nasz poradnik, w którym opowiadamy o ochronie słonecznej i rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami.
Krem z filtrem UV – must have w każdej torebce
Zmiany nowotworowe skóry spowodowane są działaniem dwóch rodzajów promieniowania UVA oraz UVB. Nadmierny kontakt z promieniowaniem UVA przyspiesza starzenie się skóry, ponieważ wnika do najgłębszej jej warstwy, czyli skóry właściwej. Należy dodać, że nie jest ono zatrzymywane przez ubranie. Natomiast promieniowanie UVB nie przenika przez szkło ani chmury i częściowo zatrzymywane jest przez warstwę ozonową. Nadmierny kontakt z nim jest przyczyną powstawania opuchlizny i poparzeń słonecznych. Przed wyjściem na słońce posmaruj wszystkie odsłonięte części ciała kremem z filtrem. Im jaśniejsza karnacja, tym wyższy powinien być filtr. Nie ufaj mitom – osoby z ciemniejszą karnacją również są narażone na szkodliwe promieniowanie!
Chroń wrażliwe miejsca
Szczególnie wrażliwe na kontakt ze słońcem są skóra głowy, kark, dekolt, twarz, uszy, plecy i podbicia stóp. Niezależnie od tego, czy leżysz na plaży, czy spacerujesz, pamiętaj o osłonięciu głowy czapką lub kapeluszem, co nie tylko ochroni wrażliwą skórę, ale pomoże też uniknąć udaru słonecznego. Jeśli posiadasz pieprzyki czy znamiona na ciele, staraj się nie wystawiać ich na długi kontakt ze słońcem i obserwuj, czy w ich wyglądzie nie zachodzą jakieś niepokojące zmiany. W razie potrzeby umów się na wizytę u dermatologa – zmiany skórne mogą świadczyć o początkach nowotworu. Czerniak wykryty we wczesnym stadium jest wyleczalny. Staraj się też rozsądnie dawkować czas przebywania na słońcu. Unikaj plażowania w godzinach 12.00-15.00, gdy promieniowanie UV jest najsilniejsze. Nie bój się także przebywania w cieniu – skóra potrzebuje co jakiś czas ochłodzić się i odpocząć, a Ty łatwiej ustrzeżesz się poparzeń słonecznych.
Co robić, jeśli po opalaniu skóra będzie zaczerwieniona i podrażniona? Najlepiej sięgnij po sprawdzony środek – żel z aloesu. Aloe gel to preparat łagodzący i nawilżający skórę. Wspomaga regenerację komórek skóry, odbudowuje równowagę gospodarki wodnej i tonizuje. Preparat zawiera to, co najlepsze w naturze: żel aloesu zwyczajnego, wyciąg z kwiatu nagietka lekarskiego, alantoinę, D-pantenol, wyciąg z liści kapusty oraz wyciąg z kwiatu rumianku. Sięgnij po Aloe gel i ciesz się bezpiecznym opalaniem!
Dodaj komentarz