Bezdech senny – przyczyny i leczenie

Bezdech senny – przyczyny i leczenie

Mówimy czasem, że coś jest słodkie jak sen. Lubimy spać snem sprawiedliwego i chcemy spać jak zając pod miedzą. A co zrobić, gdy w czasie nocnego wypoczynku występują zaburzenia?

Bezdech senny to wyjątkowo uciążliwa dolegliwość – podczas wypoczynku nocnego występują powtarzające się przerwy w oddychaniu. To schorzenie zakłóca naturalny cykl snu i w rezultacie powoduje spadek poziomu energii w organizmie, zaburza sprawność umysłową i ogólne zdrowie psychiczne. A nieleczone może nawet zakończyć się śmiercią.

Jak samodzielnie rozpoznać bezdech senny?

Najczęstszym i najłatwiejszym do zaobserwowania objawem bezdechu sennego bardzo głośne chrapanie. Wielu osobom wydaje się, że to naturalne zjawisko, dlatego nie próbują w żaden sposób mu zapobiegać.  W czasie snu napięcie mięśni gardła i językaulega zmniejszeniu, a tylna część gardzieli opada, dotykając nasady języka. Pozostaje tylko niewielka szczelina, dzięki której we śnie oddychamy. Jeśli drogi oddechowe nie są drożne, pojawiają się trudności z nabraniem powietrza do płuc, stąd chrapliwe odgłosy. Przerwy w oddychaniu trwają zwykle około 10 sekund i powodują niedotlenienie organizmu.  Dodatkowymi objawami jest wzmożona senność w trakcie dnia, poczucie zmęczenia nawet po wielu godzinach snu oraz dotkliwe bóle głowy każdego ranka.

Chorzy z nieleczonym bezdechem sennym nie powinni prowadzić auta ani maszyn, ponieważ w wyniku tego schorzenia występują poważne zaburzenia koncentracji.

Bezdech senny leczony jest przy pomocy specjalnej maski, która ułatwia oddychanie. Obejmuje ona szczelnie nos i pompuje powietrze przez maskę. Stały dopływ tlenu do dróg oddechowych uniemożliwia zapadnięcie się gardła, dzięki czemu bezdech nie występuje, a chory może cieszyć się głębokim wypoczynkiem. Chorym cierpiącym na otyłość, zaleca się także zmniejszenie masy ciała. Istotnym czynnikiem wspomagającym leczenie jest także zmniejszenie spożywania alkoholu.

Jak poprawić jakośc swojego snu?

Częstą przyczyną zaburzeń snu jest także stres. Leżąc w łóżku, wciąż rozmyślamy o wydarzeniach z całego dnia pracy, niedokończonych zadaniach czy czekających nas wyzwaniach. Aby ułatwić organizmowi relaks, warto sięgnąć po kurację opartą na naturalnych składnikach. Polecamy szczególnie suplement Evening Formula od Coral Club. Zawarty w nim wyciąg z melisy i szyszek chmielu ułatwia zasypianie. Wyciągi z melisy i dziurawca pomagają odprężyć ciało i umysł, a wyciąg z dziurawca pomaga utrzymać dobry nastrój i optymizm. Dzięki mieszance ziół obudzisz się rano w pełni sił i z energią do działania. Śpij słodko!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *