Badania profilaktyczne dla kobiet – jakie wybrać?

Badania profilaktyczne dla kobiet – jakie wybrać?

Wiele kobiet w Polsce rezygnuje z badań profilaktycznych w obawie przed zdiagnozowaniem poważnej choroby. A przecież to właśnie badania przesiewowe ratują życie! Wczesne wykrycie zwiększa szansę pokonania nawet tych najcięższych schorzeń, jakimi są nowotwory. Badania profilaktyczne mają na celu jak najszybsze wykrycie wszelkich problemów zdrowotnych i stłumienie ich w zarodku. Jakie badania wybrać?

Najważniejsze badania dla kobiet

Niezależnie od wieku każda kobieta powinna wykonać raz do roku podstawowe badania – morfologię, lipogram, poziom glukozy oraz badanie moczu. Dodatkowo warto skontrolować poziom witaminy D w organizmie oraz poziom hormonów tarczycy. Każda kobieta po 30 roku życia powinna raz w roku wykonać cytologię, USG piersi i narządów miednicy mniejszej, a wraz w miesiącu samobadanie piersi (po zakończeniu krwawienia miesięcznego). Kobiety po 49 roku życia powinny wykonać pierwszą mammografię oraz kolonoskopię.

Większość badań wystarczy przeprowadzić raz do roku. Warto ustalić stałą datę ich wykonania, na przykład w okolicy swoich urodzin, aby nie zapomnieć o umówieniu wizyty w przychodni. Oczywiście, jeśli organizm daje jakieś niepokojące sygnały, należy zgłosić się do lekarza jak najszybciej, nie czekając na odległy termin. Nie należy lekceważyć problemów z nieprawidłowym krwawieniem z dróg rodnych, częstych bólów podbrzusza czy zmiany w wyglądzie brodawek sutkowych. Przed wizytą u specjalisty warto przygotować listę informacji o historii chorób występujących w bliskiej rodzinie, zwłaszcza chorób nowotworowych. Lekarz zapyta także o ogólne samopoczucie i objawy gastryczne takie, jak zgaga czy zaparcia.

Zapobiegaj zamiast leczyć

Coroczne badanie poziomu witaminy D to jeden z najskuteczniejszych sposobów walki z depresją. W naszej szerokości geograficznej przez większość roku mamy zbyt mało światła słonecznego, a co za tym idzie, nie dostarczamy właściwej dawki witaminy D. Naukowcy szacują, że niedobory witaminy D ma nawet 80% Polaków, a największą grupę stanowią nastolatki. Skutków niedobory tej witaminy jest bardzo wiele – najczęstsze to depresja, spadek odporności organizmu, cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia płodności.

Przez cały rok warto profilaktycznie przyjmować Liposomalną Witaminę D3 w płynie. Liposomy przyjmują postać niewielkich pęcherzyków wody otoczonych warstwą lipidową. Swoją budową przypominają błonę komórkową i są tak małe, że bez trudu przenikają przez ścianki naczyń krwionośnych. Dzięki temu szybko dostarczają organizmowi niezbędnej dawki witamin, a składniki aktywne zostaną przyswojone w 100%. Produkt nie zawiera soi, glutenu, etanolu ani produktów modyfikowanych genetycznie. Jedno opakowanie wystarcza aż na 120 zastosowań!

Badania profilaktyczne wymagają poświęcenia czasu na przygotowanie i wizytę w przychodni, wiążą się też ze stresem przed trudną diagnozą. Są jednak najlepszym sposobem na zapobieganie i wykrycie ciężkich chorób. Nie odkładaj ich na później – ratujesz swój organizm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *