Chociaż nazwa brzmi bardzo naukowo i tajemniczo, astygmatyzm, zwany też niezbornością, to jedna z najpopularniejszych wad wzroku na całym świecie. Szacuje się, że ma go około 40% społeczeństwa, a w wielu rodzinach jest też dziedziczny. Jak go rozpoznać?
Oko astygmatyka
Powierzchnia oka osoby z astygmatyzmem zamiast kulistego kształtu, jest nadmiernie wydłużona niczym piłka do gry w rugby. Skutkiem tego wpadające do oka światło nie skupia się prawidłowo na siatkówce. Obraz nie jest wyraźny, a kontury stają się rozmazane. Linie proste widziane są jako krzywe, występują także zaburzenia poczucia przestrzeni.
Przyczyny astygmatyzmu najczęściej mają charakter wrodzony, chociaż zakrzywienie rogówki może pogłębiać się z wiekiem. U niektórych pacjentów ta wada wzroku związana jest z pozostałymi po chorobie lub operacji bliznami na rogówce oraz urazami mechanicznymi.
Nieskorygowany astygmatyzm może powodować silne bóle głowy, przemęczenie oraz mrużenie oczu. Najczęściej występuje w parze z dalekowzrocznością lub krótkowzrocznością. Wadę tę koryguje się przy pomocy szkieł cylindrycznych, które załamują promienie świetlne. Obecnie można także poddać się operacji laserowej korekcji wzroku, która prowadzi do całkowitego usunięcia wady.
Visi-Prime – na ratunek oczom
Długie godziny spędzane przy komputerze, suche powietrze i sztuczne oświetlenie to tylko niektóre czynniki wpływające negatywnie na nasze oczy. Jeśli chcesz cieszyć się dobrym wzrokiem na dłużej, dostarczaj regularnie swoim oczom kwasów tłuszczowych Omega 3,witamin E i B2, a także dodatkowej dawki cynku i luteiny. Wszystkie te składniki znajdziesz w preparacie Visi-Prime. Regularne stosowanie suplementu pomaga uzupełnić niedobory witamin i minerałów w organizmie oraz wzmacnia i nawilża oczy.
Pamiętaj o regularnych badaniach kontrolnych. Nie zawsze potrafimy zauważyć pierwsze problemy z widzeniem. Natomiast lekarz okulista wykona niezbędne badania i w razie potrzeby pomoże dobrać właściwe okulary czy soczewki.
Dodaj komentarz