W krajach wysokorozwiniętych z powodu alergii cierpi obecnie co 4 dorosła osoba i co 3 dziecko. Są uciążliwe, zaburzają normalne funkcjonowanie, pogarszają samopoczucie i przyczyniają się do rozwoju wielu chorób. Do najbardziej rozpowszechnionych alergii należy alergia na kurz, a dokładniej alergia na roztocza kurzu domowego. Objawia się łzawieniem oczu, ciągłym katarem, zwłaszcza rano, bólem głowy i problemami z zasypianiem. Alergia na roztocza to nie tylko codzienny dyskomfort, ale i poważne ryzyko astmy. Jak walczyć z kurzem?
Regularne sprzątanie i oczyszczanie powietrza
Walka z kurzem to ciągłe pasmo porażek – kurz będzie osadzał się na różnych powierzchniach każdego dnia. W walce z alergią na roztocza bardzo ważne jest, aby wszystkie powierzchnie sprzątać na mokro. Warto podkreślić, że osoby cierpiące na silną alergię nie powinny być tymi, które sprzątają mocno zakurzone pomieszczenia. Zbyt duży kontakt z kurzem może wywołać u nich ból w klatce piersiowej, kaszel i duszności.
Odkurzanie podłóg, dywanów czy kanap pomoże Ci w usunięciu sierści, okruchów czy włosów, jednak nie zlikwiduje całkowicie problemu roztoczy i bakterii. Pokrowce z kanap, firanki i zasłony to istne siedliska kurzu – pierz je regularnie w pralce lub korzystaj z pralni chemicznej. Jeśli w Twoim domu znajdują się dywany, pierz je regularnie przy pomocy specjalnych odkurzaczy wodnych, zaś podłogi myj przy pomocy mopa parowego, który dodatkowo zdezynfekuje powierzchnie. Rozważ także zakup oczyszczacza powietrza. Filtr umieszczony w urządzeniu wyłapuje kurz, włosy oraz pyłki i usuwa nieprzyjemne zapachy. Do mycia naczyń wykorzystaj Hipoalergiczny płyn do mycia naczyń Alice D. Płyn został opracowany z myślą o alergikach, osobach cierpiących na astmę oraz osobach wyjątkowo wrażliwych na silne zapachy. Jest bezpieczny dla skóry i nie podrażnia dróg oddechowych.
Odczulanie u specjalisty
Jeśli objawy alergii na roztocza kurzu domowego nie zmniejszają się mimo dokładnego sprzątania, porozmawiaj z alergologiem o wdrożeniu immunoterapii alergenowej, czyli tak zwanego odczulania. Odczulanie jest procesem powolnym i długotrwałym, może zająć nawet 3 do 5 lat. Rozpoczyna się od niewielkich dawek alergenu, a celem takiej terapii jest zmniejszenie wrażliwości organizmu na czynnik uczulający. Odczulaniu mogą poddać się osoby dorosłe oraz dzieci powyżej piątego roku życia. Może odbywać się z użyciem preparatu w ampułkach do wstrzykiwania lub tabletek przyjmowanych doustnie.
Jak sobie radzicie z alergią na roztocza kurzu domowego? Czekamy na Wasze sposoby!
Dodaj komentarz