Wyprawka szpitalna dla mamy i noworodka

Wyprawka szpitalna dla mamy i noworodka

Poród może rozpocząć się dużo wcześniej niż przewidujemy, dlatego warto z odpowiednim wyprzedzeniem przygotować wszystkie niezbędne rzeczy, które przyszła mama zabierze ze sobą do szpitala. Rodzice oczekujący dziecka mają zwykle tak wiele stresu, że łatwo im zapomnieć o skompletowaniu wyprawki. Co zabrać ze sobą, aby mamie i maluszkowi niczego nie zabrakło? Skorzystaj z naszej check-listy i bądź pewna, że masz wszystko pod ręką.

Niezbędnik dla noworodka

Dla malucha należy spakować paczkę pieluch jednorazowych w rozmiarze 1 oraz pieluchy tetrowe, które przydają się do wycierania buzi po karmieniu czy jako podkłady przy przewijaniu. Do tego zabierz ze sobą nawilżane chusteczki hipoalergiczne przeznaczone dla dzieci. Pobyt w szpitalu może potrwać nieco dłużej, dlatego warto spakować kilka sztuk body, śpioszków i pajacyków, a także dwie pary delikatnych skarpetek i dwie bezszwowe czapeczki. Przyda się także jeden większy ręcznik i dodatkowo dwa mniejsze. Wyprawki dopełni ubranko na powrót do domu  – dostosowane do pory roku.

Niezbędnik dla przyszłej mamy

Wyprawka dla przyszłej mamy będzie o wiele bardziej rozbudowana i powinna składać się z dwóch części – rzeczy niezbędnych podczas porodu i rzeczy na czas rekonwalescencji po porodzie. Na czas porodu będą potrzebne 1-2 koszule nocne lub obszerne t-shirty, szlafrok, kilka par ciepłych skarpetek, gumowe lub plastikowe klapki pod prysznic. Do tego dodaj także kilka małych ręczników, chusteczki nawilżane, wodę mineralną oraz drobne przekąski, takie jak orzechy, banany czy czekolada. Jako zdrowe i bezpieczne przekąski sprawdzą się nasze batoniki wypełnione owocami, np. Batonik SuperCherry Bar. Spakuj również kilka opakowań chusteczek higienicznych, wodę termiczną do odświeżania twarzy oraz pomadkę nawilżającą. Nie zapomnij również o zabraniu słuchawek – dźwięk ulubionej muzyki pomoże Ci zmniejszyć lęk i napięcie towarzyszące oczekiwaniu na poród.

Na czas rekonwalescencji zapakuj dwie koszule do karmienia, kilka par przewiewnych majtek poporodowych i jedną parę wysokich, nieuciskających majtek na powrót ze szpitala. Do tego zabierz również przybory toaletowe, kapcie, lekarstwa, które przyjmujesz regularnie, 2 ręczniki, miękki papier toaletowy, podkłady poporodowe (ok. 20 sztuk). Przygotuj także dwa biustonosze do karmienia, wkładki laktacyjne, poduszkę do karmienia oraz ubranie na wyjście do domu dostosowane do pogody. Upewnij się także, że masz pod ręką ładowarkę do telefonu komórkowego oraz wszystkie dokumenty i badania z okresu ciąży.

Poród to wyjątkowo trudny czas dla przyszłej mamy. Aby zniwelować stres związany z szybszym niż planowany porodem, warto z odpowiednim wyprzedzeniem przygotować szpitalny niezbędnik i mieć wszystko pod ręką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *