Łupież to uciążliwa choroba skóry głowy, której przynajmniej raz w życiu doświadczyło aż 70% mieszkańców Polski. Stanowi nie tylko problem natury zdrowotnej, ale i estetycznej – nikt nie chce być widziany ze „śnieżycą” na ubraniach, a obecność łupieżu może skutecznie zaburzać poczucie własnej wartości i zadowolenia ze swojego wyglądu. Jak powstaje łupież i jak skutecznie z nim walczyć? O tym w dzisiejszym artykule.
Skąd się bierze łupież?
Początkiem łupieżu jest nadmierne przetłuszczanie skóry głowy, zaburzona praca gruczołów łojowych oraz namnażanie się grzyba Malassezia globosa. Warto wspomnieć, że grzyby te bytują normalnie na skórze człowieka, gdy jednak zaczynają się gwałtownie namnażać, zaburzają naturalną pracę organizmu. Przetłuszczanie skóry głowy może być spowodowane predyspozycjami genetycznymi lub łysieniem androgenowym. Znacznie częśćiej problem pojawia się jednak w wyniku naszych własnych działań. Zaliczamy do nich między innymi stosowanie mocno oczyszczających szamponów, zbyt częste zabiegi peelingu skóry głowy oraz niedokładne mycie i płukanie włosów. Czynnikami, które zwiększają ryzyko powstania łupieżu są: alergie, inne choroby skóry (np. egzema), nadmierny stres, problemy hormonalne, zanieczyszczenie środowiska.
Najczęstszą odmianą łupieżu jest łupież suchy. Występuje on w postaci drobnych, białych fragmentów naskórka. Towarzyszy mu uciążliwe swędzenie i pieczenie skory głowy. Znacznie cięższą odmianą jest łupież tłusty. Przyjmuje on postać żółtawych tłustych grudek złuszczającego się naskórka. Wymaga interwencji lekarza dermatologa, ponieważ nieleczony może prowadzić do rozwoju łojotokowego zapalenia skóry.
Jak skutecznie walczyć z łupieżem?
Skórę głowy należy myć tak często, jak ona tego wymaga. Jeśli skóra i włosy mocno się przetłuszczają, należy myć je codziennie odpowiednio dobranym szamponem, który skutecznie je oczyści. Wybierając szampon, warto zwrócić uwagę na jego skład. Preparat nie powinien być zbyt agresywny, ale jednocześnie musi dokładnie rozpuścić nagromadzony łój oraz pozostałości środków do stylizacji. Idealnym wyborem będzie Citrus mint shampoo z wyciągiem z pokrzywy, który pomoże uregulować pracę gruczołów łojowych i wzmocni włosy u nasady. Raz w tygodniu warto dodatkowo opłukać włosy i skórę głowy naparem z ziół – pokrzywy, mięty, tymianku czy szałwi. Po umyciu włosy należy suszyć letnim strumieniem powietrza, co jest przyjemne dla skóry i zapobiega namnażaniu się bakterii. Koniecznie trzeba przyjrzeć się też swojej szczotce do włosów – zbyt agresywne szczotki i grzebienie mogą podrażniać skórę głowy i wpływać na rozwój łupieżu. Warto wybierać przyrządy z naturalnych materiałów – takie, jak drewniane grzebienie, czy szczotki z włosiem dzika – oraz zadbać, aby zawsze były wyczyszczone.
Łupież to swędzący i nieprzyjemny problem, którego nie należy lekceważyć, ale od razu przystąpić do kontrataku. Ziołowe napary, dokładne oczyszczanie i preparaty od Coral Club to naturalni sojusznicy w codziennej walce o piękne i zdrowe włosy.
Dodaj komentarz