Od 1985 roku październik to miesiąc, kiedy szczególnie uwagi poświęca się walce z rakiem piersi. Symbolem akcji stała się różowa wstążeczka, którą widzimy na plakatach czy koszulkach wolontariuszy. Niestety, bardzo często wydaje nam się, że ta choroba akurat nas nie dotknie. Wymyślamy wymówki, że do 50-tki jeszcze nam daleko, że przecież w rodzinie nikt nie chorował, że ten nowotwór niezbyt często dotyka mężczyzn. Tymczasem co roku Tymczasem każdego roku nowotwór piersi diagnozowany jest u 1,7 miliona kobiet na świecie, a w samej Polsce u ponad 18 tysięcy pań.
Jak uniknąć zachorowania
Przede wszystkim, jak przy każdym innym schorzeniu, najważniejsza jest profilaktyka. Samobadanie piersi należy wykonywać raz w miesiącu zawsze tego samego dnia cyklu. Po kilku próbach poznasz lepiej kształt i budowę swoich piersi, co pozwoli skutecznie wykryć nawet niewielkie guzki czy niepokojące zmiany.
Samobadanie składa się z dwóch części – oglądania stanu piersi i badania dotykiem. Stań przed lustrem i sprawdź, czy nie zauważasz zmian wielkości piersi, ich kształtu, położenia, koloru skóry. Następnie w pozycji stojącej oglądaj piersi: z uniesionymi rękami, z opuszczonymi ramionami. Ściśnij każdą brodawkę palcami i obserwuj, czy nie wydobywa się z niej żadna wydzielina. Pochyl się do przodu i przyjrzyj, czy nie ma widocznych pofałdowań skóry, zmian w kształcie piersi czy wciągnięcia brodawek. Nie zapominaj także o regularnym wykonywaniu USG piersi, a po ukończeniu 50-tego roku życia także mammografię. Wczesne wykrycie niepokojących zmian pomaga w 100% wyleczeniu.
Jak zadbać o zdrowie swoich piersi
Niestety, nie ma jednego czynnika ryzyka, którego wyeliminowanie dałoby pełną gwarancję, że nie zachorujesz na ten nowotwór. Są jednak działania, które kompleksowo wspomogą cały organizm. Przede wszystkim zrezygnuj z palenia papierosów, a także ogranicz spożywanie mocnych alkoholi oraz kawy. Postaw na nawadnianie organizmu. Wystarczy spożyć 1,5 l wody z dodatkiem preparatu Coral Mine w saszetkach, aby poprawić procesy metaboliczne, nawodnić komórki ciała i dostarczyć im odpowiedniej dawki wapnia, magnezu i sodu. Bardzo ważna jest też prawidłowa dieta. Posiłki oparte na warzywach, owocach i z dużą ilością błonnika nie tylko korzystnie wpływają na pracę układu pokarmowego i prawidłową wagę, ale pomagają też uniknąć przedwczesnego starzenia i kłopotów z cerą.
I najważniejsze – nie warto się bać. Unikanie badania w obawie, że „coś mi wykryją” nie sprawi, że choroba zniknie. Przemilczanie problemu również. Jeśli ktoś, kogo znasz, zmaga się z diagnozą nowotworu piersi, postaraj się wesprzeć go rozmową, wspólnym wyjściem na kawę, pozytywną książką. To małe gesty, ale oznaczają, że ktoś jest i troszczy się. Działajmy. Niech żadna kobieta nie przechodzi przez to sama!
Dodaj komentarz