Jak walczyć z rozstępami skóry?

Jak walczyć z rozstępami skóry?

Rozstępy powstają w momentach, gdy skóra nie jest w stanie produkować kolagenu wystarczająco szybko w miarę jak organizm rośnie lub zwiększa się jego masa. Pękające włókna tworzą poprzeczne, różowawe linie. Najczęściej pojawiają się na udach, brzuchu i piersiach. Rozstępy nie są groźne dla zdrowia, jednak u wielu osób powodują ogromny dyskomfort estetyczny i spadek pewności siebie. Jak z nimi walczyć?

Jak zapobiegać rozstępom?

Rozstępy skóry pojawiają się zarówno przy zwiększeniu masy ciała, jak i gwałtownym schudnięciu. Często borykają się z nimi młode matki oraz dojrzewające nastolatki, które gwałtownie rosną. Pierwszą metodą zapobiegania rozstępom jest uelastycznianie skóry. Regularnie wykonuj dokładny peeling skóry, który pomoże usunąć martwy naskórek. Następnie sięgnij po intensywnie nawilżające balsamy. Najlepiej sprawdzą się preparaty z kasztanowcem i skrzypem, które dodatkowo wzmocnią naczynia krwionośne.

Regularnie uzupełniaj niedobory kolagenu, dostarczając go do organizmu z zewnątrz. Sięgnij po płynny kolagen Promarine Collagen Peptides wzbogacony w biotynę, witaminy C i B6 oraz wyciąg z liści szpinaku. Kolagen stanowi aż 60% wszystkich białek, dlatego ma decydujący wpływ na  poziom nawilżenia, sprężystość i miękkość skóry. Regularne stosowanie preparatu pomoże spowolnić procesy starzenia i zapobiegnie powstawaniu rozstępów na skórze.

Bardzo ważne jest utrzymywanie stałej masy ciała poprzez przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania oraz codzienną aktywność fizyczną. Dodatkowo, należy zadbać o właściwe nawodnienie organizmu. Odpowiednia podaż wody w zakresie 30-40 ml wody na kilogram masy ciała na dobę pomoże utrzymać prawidłowe nawilżenie i jędrność skóry.

Co robić, gdy rozstępy już się pojawiły?

Walkę z rozstępami utrudnia fakt, że nie dają one żadnych znaków ostrzegawczych zanim się pojawią. Pewnego dnia po prostu zauważamy różowe pęknięcia skóry. Gdy się pojawią, należy sięgnąć po intensywnie nawilżające kremy zawierające kolagen przeznaczone właśnie do skóry z rozstępami. Gdy następuje proces zabliźniania, to znaczy, gdy rozstępy stają się białe lub cieliste, kremy zwykle nie wystarczają. Wówczas należy udać się po poradę lekarza medycyny estetycznej. Najpopularniejsze specjalistyczne zabiegi usuwające rozstępy to dermobrazja oraz mezoterapia. Przy dużych i głębokich rozstępach lekarz dermatolog może zalecić bardziej inwazyjne zabiegi – terapię laserem lub peelingi chemiczne z kwasami glikolowymi. Jednak takie zabiegi są możliwe do przeprowadzenia wyłącznie pod okiem profesjonalistów, nigdy w warunkach domowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *