Co warto wiedzieć o soczewkach kontaktowych

Co warto wiedzieć o soczewkach kontaktowych

Osoby z wadą wzroku cieszą się  na co dzień większym komfortem dzięki noszeniu soczewek kontaktowych zamiast okularów. Są małe, lekkie, łatwo je wszędzie zabrać, nie parują i nie zsuwają się z nosa podczas uprawiania sportu. Brzmi zachęcająco, prawda? A jednak obecnie tylko co 10 Polak sięga po soczewki.

Mimo coraz większej ich dostępności, wokół soczewek narosło wiele mitów i nieporozumień. Dlatego dziś zastanowimy się, jakie są ich wady i zalety oraz dla kogo będą przydatne.

Wady i zalety soczewek kontaktowych

Szkła kontaktowe są niewidoczne, co może podnosić poczucie pewności siebie i komfortu. A ich noszenie nie wyklucza stosowania makijażu – wystarczy nałożyć je przed makijażem i zdjąć przed wykonaniem demakijażu. Coraz popularniejsze jest też stosowanie soczewek kosmetycznych, które zmieniają lub pogłębiają naturalny kolor oczu. Można używać ich podczas uprawiania dowolnego sportu bez ryzyka, że spadną czy zostaną zniszczone. Soczewki są także bardzo wygodnym rozwiązaniem dla osób, które mają jednocześnie więcej niż jedną wadę wzroku. Ta sama para soczewek pomaga widzieć z bliska, daleka i odległości pośrednich bez konieczności ich zmieniania.

Najistotniejszą wadą soczewek kontaktowych jest sposób ich zakładania. Dla wielu osób fakt, że będą wprowadzać ciało obce do swojego oka jest bardzo stresujący i nieprzyjemny. Ponadto stosowanie szkieł kontaktowych zwiększa ryzyko infekcji, jeśli nie zadbamy o dokładne umycie rąk za każdym razem przed wkładaniem i zdejmowaniem ich. Wiele osób skarży się też na większe koszty – okulary wymienia się raz na kilka lat, natomiast soczewki trzeba zmieniać codziennie, co tydzień, czy co miesiąc, a także przechowywać je w szczelnym pojemniku wypełnionym specjalnym płynem.

Najczęstsze błędy przy wyborze soczewek

Podobnie jak przypadkowe okulary nie będą poprawiać komfortu widzenia, tak i soczewki kontaktowe powinny zostać wybrane pod okiem specjalisty. Należy uwzględnić swoje nawyki i tryb życia. Osoby uprawiające sporty wodne powinny sięgnąć po soczewki jednodniowe, które można wymienić po każdym treningu. Dla pracowników biurowych, którzy spędzają wiele godzin przed komputerem idealne będą silikonowo-żelowe szkła kontaktowe, które zapewniają oczom nawilżenie oraz większą przepuszczalność tlenu. Należy też zawsze pilnować terminu używania soczewek. Materiał, z którego są wykonane, ulega z czasem degradacji, a soczewki tracą kształt i swoje właściwości.

Noszenie dobrze dobranych szkieł kontaktowych to połowa sukcesu. Druga połowa to codzienna dawka witamin i minerałów. Znajdziesz je w preparacie Visi-Prime. Ten naturalny suplement diety zawiera kwasy tłuszczowe Omega 3, witaminy E oraz B2, cynk, luteinę i zeaksantynę. Regularnie stosowany wzmacnia i nawilża oczy, poprawiając Twój codzienny komfort widzenia. Wypróbuj i zobacz różnicę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *