Woda alkaliczna i jej właściwości

Woda alkaliczna i jej właściwości

W dawnych legendach i baśniach wielu narodów pojawia się mistyczna żywa woda. Miała leczyć wszystkie choroby ciała i umysłu, przedłużać życie, przywracać młodość, upiększać, odczyniać złe uroki i zaklęcia, a nawet przywracać do życia. Śmiałkowie poszukujący tego cudownego napoju poddawani byli wielu wyczerpującym próbom, aby dowieść swojej szlachetności i uczciwych zamiarów. Współcześnie żywą wodą nazywa się specjalny gatunek wody – wodę alkaliczną.

Czym jest woda alkaliczna i jakie jest jej działanie?

Woda alkaliczna zjonizowana zawiera wyższy poziom pH (potencjału wodoru) od zwykłej wody i charakteryzuje się zasadowym odczynem. Polecana jest osobom zmagającym się z nadmiernym zakwaszeniem organizmu, osobom odchudzającym się, odczuwającym silny stres, przemęczonym i osłabionym oraz osobom spożywającym na co dzień duże ilości produkty zakwaszających organizm, między innymi: kawę, herbatę, alkohol, mięso oraz słodycze. Regularne picie wody alkalicznej poprawia metabolizm oraz pozytywnie wpływa na działanie układu pokarmowego, wspomaga walkę z problemami skórnymi, poprawia stan włosów i paznokci. Osoby pijące wodę alkaliczną zauważają przypływ energii, poprawę samopoczucia oraz zmniejszenie zmęczenia.

Najkorzystniejsze efekty zdrowotne można uzyskać, pijąc wodę alkaliczną rano na czczo, koniecznie powoli, spokojnie i małymi łykami, a dla osiągnięcia trwałych rezultatów kurację należy przeprowadzić przez przynajmniej dwa tygodnie. Aby jeszcze osiągnąć jeszcze trwalsze i szybsze rezultaty, warto połączyć picie wody alkalicznej z dietą alkaliczną. Przed rozpoczęciem kuracji wodą warto wykonać dokładny detoks organizmu, a także przyjrzeć się swojej diecie i codziennym nawykom żywieniowym.

Przeciwwskazania

Chociaż woda alkaliczna korzystnie wpływa na wiele aspektów pracy organizmu, istnieje kilka przeciwwskazań do jej stosowania. Są to przede wszystkim zaburzenia pracy nerek i układu moczowego, ponieważ długotrwałe spożywanie wysoko mineralizowanej wody może sprzyjać  tworzeni się kamieni w układzie moczowym. Ponadto woda ta nie jest polecana dla osób starszych, dzieci poniżej trzeciego roku życia oraz osób chorujących na bezkwasowość.

Czy można samodzielnie wytworzyć wodę alkaliczną?

Woda alkaliczna i jej właściwości Woda alkaliczna 2 1024x576
Odpowiedź brzmi: oczywiście! Najłatwiejszym wariantem jest zakup gotowej wody butelkowanej dostępnej w sklepach ze zdrową żywnością, drogeriach ekologicznych oraz aptekach. Ponieważ jednak najkorzystniejsze efekty osiąga się dzięki długotrwałemu jej stosowaniu, warto zapoznać się z domowymi sposobami jej tworzenia. Wybraliśmy dla Was aż trzy proste sposoby:

  • do szklanego dzbanka wlewamy 2 litry filtrowanej lub przegotowanej wody, dodajemy 1 łyżkę soli himalajskiej i 1 cytrynę pokrojoną w plasterki, odstawiamy na 12 do 24 godzin w temperaturze pokojowej, a następnie pijemy,
  • do 1 szklanki wody dodajemy 1/8 łyżeczki sody oczyszczonej i dokładnie mieszany plastikową lub drewnianą łyżeczką, a następnie pijemy,
  • do 1 szklanki wody dodajemy krople zasadowe w ilości podanej przez producenta na opakowaniu, wypijamy;

Warto jednak wspomnieć, że obecnie na rynku dostępne są nowoczesne urządzenia, które umożliwiają uzyskanie wody alkalicznej w warunkach domowych w zaledwie kilka minut bez żadnego wysiłku. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup dzbanka jonizującego wyposażonego w filtr, który przeciwdziała namnażaniu się bakterii i drobnoustrojów chorobotwórczych, a uzyskana dzięki filtrowaniu woda pozbawiona jest chloru oraz metali ciężkich. Dzbanek alkalizujący wodę zwiększa wartość pH do poziomu od 8,5 do aż 10,2 pH, a ponadto wzbogaca ją w magnez, potas, wapń oraz sód. Na zdrowie!